| CtrlAltDelicious a întrebat:

Vreau sfaturi despre cum sa ma acomodez la liceu si sa ma imprietenesc cu mai toti elevii.

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Fii tu si lasa timpul sa treaca. Dupa o anumita perioada, daca nu ai un caracter extrem de dificil sau extrem de urat, cu siguranta iti vei face prieteni. Eu tin minte ca la inceput, din 30, cunosteam doar 2 colegi. Usor usor, dupa un semestru, am inceput sa ma imprietenesc cu toti, pentru ca in clasa a 12-a sa fim tovarasi in adevaratul sens al cuvantului. Acum, la un an de la incheierea liceului, pastram legatura cat se poate.

| L1feDRAIN a răspuns:

Regula de aur: Sa fii prieten cu toti, fii de acord cu toti, neutralitate, dar este sansa sa fii considerat gresit, iar ca sa eviti acest lucru, nu poti fi prieten cu toti.

Sanatate.

| Elenaeli22 a răspuns:

Buna! Si eu am trecut a 9-a si mi-am cunoscut aproximativ toti colegii de clasa pe facebook.Ne-am facut grupul clasei si am inceput sa vorbim acolo.Nu cred ca poti sa te imprietenesti chiar cu toti, fiindca daca tu nu ai nimic cu ei, e posibil sa aiba ei ceva cu tine, chiar daca nu te cunosc.In cazul meu e o fata care pare sa nu ma suporte doar fiindca avem acelasi nume, de fapt ambele nume sunt la fel, si fel si fel de astfel de persoane.O sa se faca bisericute ca de obicei. Elevii populari cu cei populari, tocilarii cu tocilarii etc.Si fiecare persoana e in felul ei, nu toti sunt la fel, fiecare gandeste si se comporta in mod diferit, nu poti sa fii prieten chiar cu toti.Si eu am gandit la fel, mai ales ca la mine in clasa unii dintre ei se cunosc din gimnaziu.Adica au fost in aceeasi clasa.Eu sunt straina printre 28 de viitori colegi pe care nu i-am intalnit niciodata si sunt si mai timida de fel, asa ca uneori stau si ma gandesc la prima zi cand o sa ii cunosc in realitate cum va fi.Mereu m-am gandit ca prima persoana cu care o sa ma imprietenesc la liceu va fi colega sau colegul de banca, apoi restul colegilor. Oricum, iti urez succes la liceu si sper sa reusesti sa te imprietenesti cu colegii tai.