| huideni1845 a întrebat:

Am 15 ani si am nevoie de copii legalizate de pe buletinul si certificatul meu de nastere...
pot sa ma duc eu la notar sau trebuie sa mearga un adult?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi merge SINGUR/Ă la Notar pentru legalizarea acelor copii :)

În perioada 16 iulie-24 iulie 2015 trebuie să mergi ( însoţit/ă de un părinte/tutore legal ) să-ţi depui dosarul la liceul unde ai fost repartizat/ă!

"Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală." - SURSA = "Broşura Admiterii 2014" ( pag. 34/36 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

a) Cererea de înscriere o primeşti de la liceul unde te vei înscrie.

b) Cartea de identitate ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare.

c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

e) Fişa medicală = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.
Dacă NU ai primit-o, atunci trebuie să mergi la Dispensarul Şcolar sau la medicul de familie pentru o copie după fişa medicală!

Vezi alte detalii în "Broşura Admiterii 2015" de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......mitere.pdf

Toate cele bune!