| X a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de banci.Am inchiriat o masina pentru o excursie si mi s-a cerut o garantie de 500e.Am platit cu card de debit.Suma a fost blocata pe perioada cat am fost plecat, si deblocata cand am adus-o inapoi.Acum intrebarea mea este in cat timp imi intra banii inapoi in cont?

Răspuns Câştigător
| simpluone a răspuns:

Este o diferenta in a rezerva (preautoriza) si a debita. La rezervare banii sunt tot in contul tau insa nu-i poti folosi. Acest lucru nu se vede decat prin faptul ca suma disponibila din cont devine mai mica decat cu suma banilor din cont. Daca firma care a facut rezervarea nu mai are nevoie de ei ii elibereaza cum am spus (nu-i transfera) astfel incat suma devine disponibila si o sa fie egala cu suma banilor din cont. Lucru acesta nu se vede pe extrasul de cont deoarece "suma rezervata" nu au fost debitata sau incasata din cont ei fiind in contul tau tot timpul.

9 răspunsuri:
| simpluone a răspuns:

Banii intra in cont cam dupa o luna sau doua cand expira rezervarea lor. Depinde pe cat timp a fost facuta rezervarea sumei. Insa poti suna la banca sa ii deblocheze mai repede.

| X explică (pentru simpluone):

Suma a fost deblacata dupa ce am returnat autovehiculul dar banii nu au intrat in cont.

| simpluone a răspuns (pentru X):

Cand o firma isi rezerva o anumita suma o face cu termen de expirare (de obicei o luna) dar nu o incaseaza. Pentru o luna respectiva firma o poate incasa oricand (este preautorizat sa faca asta) si tu nu-i poti folosi. In momentul cand ei spun ca totul e ok cu masina spun ca vor debloca suma. Insa asta inseamna pentru ei sa anunte respectiva banca ca nu mai au nevoie de banii aceia ceea ce foarte multe firme nu o fac (nu numai cele de inchirieri) pentru ca oricum expira preautorizarea sumei deci nu se mai deranjeaza sa faca acest efort.
Dar cum am spus daca ai nevoie de acei bani poti suna la numarul bancii de la care ai cardul si sa-i rogi pe ei sa deblocheze suma. Practic atunci banca anunta firma respectiva iar firma isi da acordul si astfel anuleaza preautorizarea iar tu poti sa-i folosesti.

| X explică (pentru simpluone):

Preautorizarea a fost anulata dupa ce am returnat autovehiculul, am bonul care sa ateste, iar banca mi-a zis ca nu am sume blocate.Totusi am inteles ca ar dura o perioada de timp sa intre banii.

| X explică (pentru simpluone):

Iar in extrasul de cont nu apare nimic legat de suma blocata, nici ca a fost blocata nici deblocata, iar fluxul banilor e corect, adica suma de bani a crescut-scazut in functie de ce scria acolo

| simpluone a răspuns (pentru X):

Salut. Daca nu exista o diferenta intre banii existenti in cont si banii disponibili din cont inseamna ca nu este nici o suma rezervata. Probabil au incasat (nu doar rezervat) si acum trebuie sa vireze in contul tau din nou. Insa uitate pe extrasul de cont este posibil ca suma sa fie deblocata/virata inainte de a face tu verificarea in cont.

| X explică (pentru simpluone):

Am extrasul de cont de pe luna precedenta si de pe aceasta, apare suma care mi-a fost luata pentru inchiriat si atat.nu figureaza nici unde garantia, iar astazi sau facut deja 30+ 1 de zile de cand mi s-au deblocat banii.

| simpluone a răspuns (pentru X):

Nu inteleg. Deci pana la urma firma ti-a luat cei 500 de euro in plus (garantia) sau nu CONFORM cu extrasul de cont? Stiu ca ei au spus ca blocheaza garantia, insa practic pe extras apar cei 500 retrasi din cont?
Garantiile daca sunt returnate nu apar in extrasul de cont.

| X explică (pentru simpluone):

Deci,banii mei au ramas aceeasi incepand de cand am facut inchirierea, am pe extras doar plata inchirierii restul a ramas la fel, chiar si atunci cand trebuia sa am suma blocata.Cei de la inchirierii imi zisasera ca se vor debloca banii in maxim 2 zile, si ca ar dura la Banca transilvania, aproximativ 1 luna pana sa imi intre in cont.Dar nu i am in evidenta niciunde.

| simpluone a răspuns (pentru X):

Este o diferenta in a rezerva (preautoriza) si a debita. La rezervare banii sunt tot in contul tau insa nu-i poti folosi. Acest lucru nu se vede decat prin faptul ca suma disponibila din cont devine mai mica decat cu suma banilor din cont. Daca firma care a facut rezervarea nu mai are nevoie de ei ii elibereaza cum am spus (nu-i transfera) astfel incat suma devine disponibila si o sa fie egala cu suma banilor din cont. Lucru acesta nu se vede pe extrasul de cont deoarece "suma rezervata" nu au fost debitata sau incasata din cont ei fiind in contul tau tot timpul.