| anonim_4396 a întrebat:

Ar merita sa merg pe un profil de mate-info la liceu, sau sa merg pe unul economic? Funda unui raspuns argumentat

2 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Din punctul meu de vedere, cel mai bine ar fi sa mergi pe mate-info deoarece ai alta deschidere in ceea ce priveste domeniile pe care poti continua, fiind foarte apreciat in filiera economica. La un profil economic nu ai aceeasi deschidere si, din cate stiu, este mult mai bine aprofundat invatamantul la mate-info, avand si mai multe variante de licee foarte bune, deci mai multe sanse.

| IoanaIonuca a răspuns:

Depinde mult de ce iti place tie si unde vrei sa mergi mai departe. Eu sunt la economic, si daca ar trebui sa decid iar nu m-as duce la altul. La mate-info se pune mare accent pe mate, fizica, si engleza sau info, depinde. La economic nu se mai face fizica, bio, chimie din a 11a. In schimb, sunt multe module. Repet, depinde de tine. Eu spun economic, e mult mai lejer.