| 1mihai3 a întrebat:

As dori sa incep o afacere in agricultura sau zootehnie. Imi puteti da niste sfaturi ceva? cu ce as putea incepe?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pentru inceput poti incepe cu o ferma de animale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai trebuie sa ai o firma si bani.Multi. Pentru ca va trebui sa cumperi pamant, in special pentru ferma zootehnica, pamant pe care va trebui sa cultivi furaje. Asta e inceputul. Poti cumpara de asemenea animale, vaci in special. Apoi va trebui sa faci contract de predare a laptelui si carnii cu o firma de procesare alaptelui sau a carnii.bani,bani si iar bani. Daca ai animale mai multe trebuie minim de angajati cat cere legea, veterinar angajat etc.Bineinteles ca vei primi si subventia de la stat pe cap de animal dar... putin, numai cat sa te incurajeze.

La ferma agricola, la fel.Angajati,pamant arabil, firma, tractoare si utilaje.Pe parcurs, bani pentru seminte, ingrasamant, erbicid etc. Cultura de floarea soarelui e cea mai banoasa zic.Sau rapita. Deci mai inti pamant si bani, bani...

| Moise_Cristian_1985 a răspuns:

Pe plan finaciar incerca un jurist consult, si pe plan agricol incerca un tehnician agronom.