| Alin13Com a întrebat:

am o problema de afaceri daca ma poate ajuta cine. O sa fiu recunoscator.As dori sa-mi deschid propria afacere. Am doua locuri trecute pe numele meu, si doresc sa girez sau sa imprumut cumva la baca, macar 1 dintr-e ele casa obtin niste bani de inceput.Aicia vreau sa ma ajutati dumneavoastra, cum le pot gira sau mai exact ce pot face.Multumesc! Dau funda la oricine ma ajuta sa inteleg cum sa procedez

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Procedura e simpla. Mergi la banca si le spui ca doresti sa contractezi un credit de nevoi personale cu garantie ipotecara. Dar nu va fi suficient sa ai garantia, trebuie sa faci si dovada unor venituri certe (salariu, contracte de inchiriere etc) care sa acopere ratele. Daca nu ai venituri, este putin probabil sa gasesti o banca dispusa sa te finanteze.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, bancile nu dau bani pentru demararea unei afaceri ci pentru a dezvolta(creste, extinde) o afacere deja pornita si care se dovedeste a fi profitabila.
Si apoi, nimeni nu este atat de nebun sa inceapa o afacere cu bani imprumutati de la banca!

Pentru a face rost de banii necesari inceperii afacerii, iti sugerez sa vinzi unul dintre cele doua terenuri aflate in proprietate.

| cristimihailov a răspuns:

Sincer, nu e prea clar ce vrei sa faci prea exact. Si nici cu ce vrei sa faci de asemenea nu este foarte clar.

Se intelege ca vrei niste bani. Si ca ai avea posibil niste locuri (nu am inteles de care) disponibile pe care vrei sa le pui ca si garantie.

In final... ce doresti?