| octavia1992 a întrebat:

am si eu o intrebare, un casier de la noi de la magazin, a luat ieri o hartie de o 100 de lei.asa ni s-a parut la prima vedere, dar seara am sezizat ca pe ea scrie 1.000.000 de lei, e mai lunga cu 2 degete decat una normala,nu are filigran? oare ce sa fac, sa ma duc sau nu la politie? daca e vorba de o moneda veche, risc ceva ca am alaramat degeba politia?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ce sa mergi la politie, crezi ca vei rezolva ceva? Casierul a fost neatent si este bun de plata cu 100 lei.
Daca bancnota este de plastic, si din perioada de pana la denominarea leului, mai poate fi schimbata la unitatile BNR din Bucuresti, Cluj-Napoca, Iasi, etc.

| Arthiom a răspuns:

E o bancnota de 1milion de lei vechi(alea nu aveau filigran). Si nu ai de ce sa anunti politia, e vina casierului ca nu a fost atent, in prezent acea bancnota nu valoreaza nici cat cerneala si plasticul pe care e tiparita.