| MaryNeagu1997 a întrebat:

Buna!
Am si eu o nelamurire si cum nu am timp sa ma duc la banca am zis sa va fac voua aceasta intrebare big grin
Poate cineva sa-mi fac descoperire de card chiar daca nu are pinul meu,sa ma scoata pe minus pe card?

Dau funda celui ce ma ajuta cu un raspuns clar si concret, multumesc :*

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Înțeleg că ai un card de debit cu „descoperire" și ai aflat că ești „pe minus", fără să fi avut tu vreo cheltuială.
Vorba lu' Leana din Vacanța Mare - „esistă o esplicație!" de fapt, chiar mai multe:
- ți s-a retras un comision de administrare (anual?);
- dacă e card contactless, poate fi folosit fără PIN la cumpărături a căror valoare e sub 100 lei;
- sau se poate folosi la comenzi online, unde nu se cere PIN, ci numărul de pe spatele cardului pentru aprobarea plății.
Mergi urgent la bancă, cere un extras de cont și fă contestație la operațiunile pe care ești sigură că nu tu le-ai făcut!

| MaryNeagu1997 explică (pentru mihai69):

Multumesc mult, nu e tocmai pentru mine dar m-ai ajutat sa aflu exact ce trebuia happy

| mihai69 a răspuns (pentru MaryNeagu1997):

Cu plăcere; oricând.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Descoperirea de card inseamna cu totul altceva decat crezi tu. Descoperirea de card inseamna un credit acordat de banca cu acordul angajatului si la cererea ta.

Faptul ca ai balanta cu minus in cont nu inseamna descoperire de card.

Balanta negativa vine in general de la comisioanele luate de banca in cazul in care nu ai bani in cont. Un simplu extras de cont te va lamuri

| adi_1808 a răspuns:

Pai daca nu iti stie pin-uul nu cred.