| anonim_4396 a întrebat:

E ok/legal să cumpăr anumite produse, respectiv ceasuri, de pe diferite site-uri, care sunt la reducere, si eu să le vând mai departe mai scump, adică la preţul lor real, neredus...?

Răspuns Câştigător
| EduardPirvu a răspuns:

Nu este legal atata timp cat dumneavoastra in urma procesului de vanzare nu emiteti un bon/factura/chitanta care sa ateste contravaloarea produsului, datele despre furnizor si cumaparator. De altfel asa cum mentionau si ceilalti colegi ce v-au raspuns puteti face asta decat daca detineti calitatea pe PFA(persoana fizica autorizata) sau PJ(persoana juridica [SRL, SA, II etc])
In cazul in care vindeti produse fara a fi in situatiile de mai sus prin organizarea unui flagrant riscati amenda contraventionala sau dosar de cercetare penala sub aspectul savarsirii infractiunii de frauda si inselaciune (se considera ca inselati clientii prin supraevaluarea produselor)

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca le vinzi cu factura (asta implica sa ai o firma sau un pfa) si iti platesti taxele si impozitele e legal

| corbulalbrosu a răspuns:

Este legal in cazul in care tranzactia este fiscalizata. Daca le valorifici printr-o firma inseamna ca desfarori o activitate comerciala legala, in caz contrar se numeste bisnita.

| kteichd a răspuns:

Da e legal asta fac majoritatea de pe ocazii si eu la fel, le iau din china si le aduc aici

| Morenna10 a răspuns:

Da,e legal

| Raptorz a răspuns:

Sunt multe site-uri "fantoma" care iti atrag interesul cu preturile lor mici.
Cand comanzi produsul poti sa nu primesti nimic sau sa primesti alte obiecte( gen caramizi sau pietre).
Eu zic sa faci achizitii de pe site-urile cunoscute gen eMAG, cel, flanco, altex, domo etc deoarece nu exista niciun risc.

| HomeAlone2223 a răspuns:

Pai cumpar de pe site-uri care garantează originalitatea si calitatea produselor

| HomeAlone2223 a răspuns:

@corbulalbrosu şi atunci toţi care revând produse pe site-uri gen olx sunt bişniţari? Nu mi-aş face o ocupaţie permanentă din chestia asta, vreau să vând doar 2-3 produse cât să scot nişte bani extra ...asta dacă ar fi cineva să-mi cumpere produsele. Şi mersi de răspuns!