| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Eu sunt Moldovean am 18 ani,deci acum la moment locuiesc in Republica Moldova si la vara vreau sa plec din Republica Moldova ca m-am saturat de saracie si de rusofoni si niste moldoveni politicosi,deci mai pe scurt vreau sa fac cursuri de bucatar sef si vreau sa locuiesc in Bucuresti sa mi fac cursuri deoarece cursuri de bucatar sunt conditi bune decat la noi in Republica Moldova,deci acum mam reprezentat ceea ce am am vrut sa spun!

Eu am am decis sa vin la anul in Romania si vreau sa imi spuneti unde este cel mai bine sa invat cursuri de Bucatar si altele cursuri,adica in ce oras este cel mai potrivit,eu am inteles ca in Bucuresti sau nu?

Mai am si o probleme referitor la actele,adica se poate invata cu pasaport biometric moldovenesc la cursuri, sau cu viza romaneasca? Deoarece nu am pasaport roman si daca ma duc in Romania se poate face pasaport Roman daca invat Cursuri?

Acum am nevoie de sfaturi, sa ma ajutati va rog frumos! Multumesc la Toti!

FUNDA LA CEL MAI BUN SFAT!

3 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Tine minte ce iti spun!
Daca tu consideri ca in Romania este cel mai bun loc pentru tine...iti garantez ca te inseli! Daca n ai prieteni cunostinte ceva..Care sa te ajute! N ai nici o sansa!

e ca si cum asi spune eu ca vreau sa plec in Germania sa fac acolo niste cursuri si sa raman acolo. laughing))

| mihai69 a răspuns:

Din câte știu, cetățenii R. Moldova pot solicita și cetățenia română. După aia poți veni și studia și mai apoi lucra aici ca orice alt român. Dar între timp, fă cumva și caută să înveți să vorbești ROMÂNEȘTE. Nu de alta, dar îți va fi mai ușor să reușești, fără ca unii să aibă motiv să râdă de tine.
Baftă!
În ceea ce privește locul cel mai bun unde poți învăța meseria de bucătar, acela este totuși pe lângă un astfel de bucătar; după școală e bine să te angajezi la un restaurant care are un „chef" (bucătar șef) de mare clasă și fură-i meseria.

| NumaiIdioti a răspuns:

Uite cel mai sincer moldovean aici, nu ala de pe youtube. Stii unde e bucurestiul? Inainte sa faci cursurile alea, ar fi bine sa faci niste meditatii la lb ronana