| claudiamatei205 a întrebat:

Poate sa imi explice cineva ce inseamna regim de barter?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Barter-ul este o forma de comert, cu schimb de marfa.
De exemplu, in loc de o cantitate de petrol se da o alta cantitate de banane, dar fiecare avand acelasi valoare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Schimb de marfuri. Iti dau 5 litri de palinca si-mi dai 20 de vin.

| minrest a răspuns:

Barter inseamna troc, dar termenul e folosit doar pentru trocul pe scara mara, in cantitati mari, in special la scara internationala. Troc inseamna comert prin schimb de produse, evitand folosirea banilor. In regim de barter inseamna ca livrarile intre parti se vor plati numai cu alte produse, niciodata cu bani.