| Lukas1994 a întrebat:

Buna seara, acum doua saptamani am fost trimis de la Bucuresti la Mangalia intr-o delegatie si am primit ca diurna 170 de lei pentru 4-5 zile si inca 170 in a V-a zi pana in a VII-a zi cand am plecat inapoi.
Diurna sunt banii de salariu dati in avans sau bani de cheltuiala pe timpul delegatiei? multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diurna este o suma acordata, in principal, pentru acoperirea cheltuielilor cu masa pe timpul delegarii si se acorda in functie de numarul zilelor de delegare.
Cazarea si transportul trebuie sa se acorde separat, in baza documentelor prezentate.
La plecarea in delegatie se poate acorda si un avans, care sa acopere cheltuielile cu transportul, cazarea si diurna.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Diurna nu are legatura cu salariul

| roxpau a răspuns:

Diurna = bani de cheltuiala pentru delegatie, decontare cazare ( unde este cazul ) si masa