| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU.
doresc sa deschid intreprindere individuala. din cate am gasit pe net ce ma intereseaza cel mai mult sa stiu daca pot sau nu.

""are calificarea - pregatirea profesionala sau, dupa caz, experienta profesionala, necesara pentru a desfasura activitatea economica pentru care se solicita autorizatia;""

pe diploma mea de studii scrie "calificare profesionala nivel 2"
ca electrician...pentru ca asta ma intereseaza. nu prea stiu sigur daca sunt sau nu apt..ma roade intrebarea asta de cateva ore si nu sunt lamurit cu ce gasesc pe net.
ofer funda pentru cel mai potrivit si satisfacator raspuns.
Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si in calitate de PFA poti angaja salariati, conform OUG 44/2008, citez:
"ART.17.(1) PFA îşi poate desfăşura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, în calitate de angajator, terţe persoane cu contract individual de muncă, încheiat în condiţiile legii."

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau ar fi mai bine sa obtii autorizarea ca PFA, dare se poate sa infiintezi si o intreprindere individuala.
Detalii gasesti in OUG nr.44/2008, cu md. si compl. ulterioare.

| RohanAndu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ma intereseaza mai mult ii... ca pot si angaja cel putin un om

| CataC a răspuns (pentru RohanAndu):

Salutari
Poti la fel de bine face II sau PFA, momentan eacelasi lucru, poti face angajari si ca PFA.
Ca sa fii sigur ca nu revine la vechea lege, in care PFA nu poate angaja, as opta pentru II.
Multa bafta

| Ioandelasal a răspuns (pentru RohanAndu):

Si in calitate de PFA poti angaja salariati, conform OUG 44/2008, citez:
"ART.17.(1) PFA îşi poate desfăşura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, în calitate de angajator, terţe persoane cu contract individual de muncă, încheiat în condiţiile legii."

Răspuns utilizator avertizat