| Decu_Dragos_1997 a întrebat:

As vrea sa dau la avocatura si as vrea sa stiu si eu cam cat ar castiga un avocat atat in Romania, cat si in strainatate! Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu "dai la avocatura" ci termini o facultate de drept, sustii examenul de intare in barou, faci 2 ani de stagiatura si sustii examenul de definitivat.
Avocatul castiga in functie de numarul de clienti si procese, poate castiga lunar de la cateva sute de lei la zeci de mii de lei, daca este foarte bun si cunoscut. La fel este si in strainatate.

| alessia5158 a răspuns:

Ai clienti, castigi! N-ai clienti, iti pui diploma in rama si te ocupi de altceva! Avocatura este o profesie liberala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Castigi in functie de cat de bun esti si cati clienti reusesti sa atragi