| alingangster a întrebat:

Sunt tanar am 23 de ani si as vrea sa incep o afacere sau o cale de a face bani(nu neaparat foarte multi ca strica) pentru ca nu as vrea sa raman un muncitor la un patron o viata intreaga ca nu te alegi cu nimic! Astept niste sfaturi!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de cati bani dispui sa iti incepi afacerea / macar un 50.000 euro?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Pe moment ramai acolo unde lucrezi la patron.Nu te aventura in jungla afacerilor daca nu stii cu ce se mananca.Incearca pe cat posibil sa inveti o limba straina(engleza), sa frecventezi un curs de specializare intr-un domeniu care iti place si te reprezinta, sa inveti sa lucrezi bine pe calculator.Citeste si invata despre afaceri si marketing.Inscrie-te si frecventeaza cursuri despre afaceri si antreprenori tineri.Citeste si intreaba pe cei care deja detin o afacere de cel putin 5 ani. Dupa ce esti pregatit atunci incepe afacerea.Nu te avanta orbeste fara o pregatire. Daca la cineva merge afacerea nu inseamna ca si la tine va merge.Incearca sa vezi realitatea.Studiaza cat poti de mult.Iti doresc succes.

| blAster85 a răspuns:

Man daca ai ceva bun un plan o idee ceva ce crezi ca ar merge la tine in oras e bine atunci, uita-te putin prin jurul tau si "studiaza" putin afaceriile din oras sa vezi ce si cum merge, nu te arunca la bar, club, discoteca etc.eu de exemplu am vrut sa fac aici(stau intr-un oras mic in Spania)o spalatorie auto manuala ca nu era,era una mai demult si nu presta servicii profesionale, ma documentasem foarte mult pe tema asta cu toate cheltuielile, dar problemae ca aici nu se dau subventii de la UE persoanelor fizice, daca in Romania se mai dau ar trebui sa profiti si sa nu mai astepti, si inca ceva nu te arunca sa vorbesti cu oricare "prieten"al tau ca sti cum e lumea...eu am tacut din gura de ex. daca gasesti ceva de facut fa-o nu astepta.si pentru subventii de la UE sa te bagi pe forumuri ca vei invata foarte mult vei merge documentat sa le ceri si nu te vor ametii aia cum vor.bafta man pumnu strans

| alingangster explică (pentru blAster85):

Da man, e buna ideea ta cu spalatorie auto, eu stiu cam tot ce trebuie pentru o spalatorie auto ca am muncit in cipru 2 ani de zile la spalatorie, si nu ascult de nimeni, eu am incredere in mine si asta conteaza foarte mult! Eu stau in Reghin, un oras mic si multe se pot deschide pentru ca nu e ca in orase mari unde sunt tot felul de puburi sau stiu eu ce fel de localuri.Dar asta cu spalatoria e o idee ok! Mersii man!winking

| blAster85 a răspuns (pentru alingangster):

Atunci dai bataie si fa o spalatorie de ex ca in Romania chiar daca is multe am vazut ca le merge bine, conteaza sa plece clientii multumiti ca se vor intoarcehappyfa-ti calcule cat iti trebuie utilaje scule amenajarea spatiului etc etchappybafta

| alingangster explică (pentru blAster85):

Mersii boss!

| blAster85 a răspuns (pentru alingangster):

Bafta,sa ma tii la curent.happy

| alingangster explică (pentru blAster85):

Ok boss! happy

| Cedry2k8 a răspuns:

Iti faci un atelier de mobila la comanda. Adica faci mobila. Faci mii de euro frate, mii. Sau cum a zis blAster85 mai sus, o spalatorie auto. Sau un magazin alimentar.

| alingangster explică (pentru Cedry2k8):

Man normal trebuie sa faci ceea ce te pasioneaza mai mult, mie nu prea imi place tamplaria dar tata e tamplar de meserie, ar merge asta man daca zici ca se fac bani, Mersii de sfat man!