| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Vara asta as vrea sa plec la o ruda in Instambul.Am 16 ani si, iar ruda mea de acolo a vb cu soferul autobuzului ca sa aiba grija de mn.Intrebarea mea este pot sa trec de vama daca nu am nici un parinte cu mine doar pasaportul si semnaturile parintilor ca sunt de acord sa ma duc ala ruda mea, si ce acte imi trebuie pentru pasaport?

Răspuns Câştigător
| Xtreme554 a răspuns:

Daca ai pasaportul in regula, e totul ok. nu ti mai trebuie nimic altceva. Eu n-am avut pasaport si ai mei mi-au facut procura pe numele soferului dar nici macar nu au controlat o la vamalaughing deci tu daca ai pasaport nici nu cred ca vei avea vreo problema :*

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de pasaport si declaratia notariala (nu procura) a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Turcia si indica drept insotitor major pe soferul autobuzului.

| Ruxandra15 a răspuns:

Iti trebuie procura de la parinti. Stiu, traim intr-o tara idioata. Din strainatate poti venii fara procura de aici acolo nu ai voie fara procura

| Mihai_Vlad_1998 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri sunteti niste draguti:*

| Anonim9988 a răspuns:

Iti mai trebuie o procura pe care o elibereaza un notar juridic. Atat pentru procura cat si pentru pasaport trebuiesc semnaturile ambilor parinti. Ei nu sunt obligati sa te insoteasca.