| anonim_4396 a întrebat:

Sunt Alex si am 22 ani. Am nevoie de 3000 RON ca sa-mi platesc taxa de facultate. Eu nu pot lucra pentru ca am boli mentale si abia am terminat liceul. Tata a murit acum cateva luni. Mama nu a mai lucrat de 6 ani si e bolnava si ea. Pana acum am trait din ce mai primeam de la rude si vecini. Daca merg la facultate o sa primesc ajutor social dar nu am putut intra la buget si taxa e in jur de 3000ron. Vreau doar sa va intreb daca pot sa fac rost de ei cumva pe net (exlcus programare) sau din donatii (am incercat pe cerseste dar nu am primit raspuns). Va rog sa ma intelegeti si sa nu rapsundeti urat sau sa deviati de la intrebare. Va multumesc!

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fugi la biserica de care apartii si freaca-i la duda. Ei iau bani de la altii... in alta ordine de idei, nu cred ca e o tragedie sa te retragi de la taxa si sa mai inveti ca sa dai la anul sa intri la buget.

| Stallone a răspuns (pentru KodrutZ):

La buget nu pot intra deloc, nici la anul. La biserica ce sa le cer?

| KodrutZ a răspuns (pentru Stallone):

De ce? E a doua facultate cumva? La biserica le ceri sa te ajute, ca asta se presupune ca ar trebui sa faca nemernicii astia.

| Stallone a răspuns (pentru KodrutZ):

Ei alunga sarmanii care cersesc la intrare, dar o sa imi dea mie vreun ajutor? O sa incerc.

| KodrutZ a răspuns (pentru Stallone):

Faci frumos un referat in scris. Sarmanii aia nenorociti care cersesc de obicei la intrare in biserica ar putea sa puna mina pe o matura sau pe un foarfec de tuns iarba... doar ca ei stau la milogeala si atita tot.

| Stallone a răspuns (pentru KodrutZ):

Si ce scriu in acest referat si cui il dau? Ms de ajutor.

| KodrutZ a răspuns (pentru Stallone):

Stimate domnule popa, subsemnatul x din parohia x, doresc a va prezenta situatia mea personala. Prezinti ce ne-ai zis noua aici frumos, ca la carte, cu documente justificative, te oferi sa lucrezi in folosul comunitatii in tot timpul disponibil daca te ajuta, multumesti anticipat. Inchei cu un dumnezeu sa ne ajute tuturor ceva de genul... happy

| Stallone a răspuns (pentru KodrutZ):

OK Am sa incerc mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si dupa ce termini facultatea ce o sa faci daca nu esti in masura sa muncesti?

| shadow222 a răspuns:

Incearca sa castigi un reportaj la vreo emisiune sa vada lumea sa poata face donatii succes amice sa iti dea Dumnezeu sanatatea toate cele bune

| kid7one a răspuns:

Da. Munceste.
PS: toti avem probleme prietene, unii chiar mai mari ca ale tale. Dar nimeni nu cerseste mila happy