| facebook01 a întrebat:

Cam ce salariu are un asistent medical cu ss? Cam câștigă din "atentii "? Ce program are?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

SS banuiesc ca sunt studii superioare. Salariul difera de la sectie la sectie si poate varia intre 1500 si 3000 de lei. Diferenta la salariu dintre un asistent cu postliceala si unul cu facultate pe unele sectii e insesisabila, pe unele sectii un asistent cu ss proaspat angajat poate sa ia cat cel mai vechi cu postliceala. Asta depinde atat de sectii cat si de spital. Salariile nu sunt la fel in toate orasele/spitalele.
Locurile unde se plateste cel mai bine de obicei necesita master sau inca un curs in plus.
"Atentiile" iar in functie de sectie, pe unele poti sa mai faci inca 50 de lei, pe unele 500... Si depinde si de oras. Asta nu e ceva stabil.
Program... din nou in functie de sectie. In general se lucreaza in 3 garzi de 8 ore cu 16 ore pauza, la urgente se lucreaza 12 ore -24 liber- 12 ore munca- 48 liber... si tot asa. La privat si medici de familie se lucreaza chiar si mai putin de 8 ore.

2 răspunsuri:
| facebook01 explică:

Ce sectii sunt mai plătite?

| CuriousStuff a răspuns (pentru facebook01):

Chirurgie, ATI, Urgente-SMURD, Medicina legala sau la privat. Acolo salariile difera foarte mult de la clinica la clinica. In Romania. Afara se castiga mai bine pe alte sectii. Geriatrie, de exemplu.