| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre debit si credit?

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ex. debit = dai bani credit = primesti bani

| csintalan a răspuns:

...pe scur DEBIT-DATORI,... D=D,... C=C...CREDIT-CASTIG

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Debit = dare de bunuri, bani, etc.;
Credit = primire de bunuri, bani, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credit = banca iti da o suma de bani pe care tu o platesti inapoi fie in rate fie in totalitate si ti se percepe o taxa numita dobanda;
debit = e suma de care dispui tu, suma pe care o poti cheltuii la un moment dat pentru a cumpara sau a garanta pentru ceva anume.
sper ca am fost destul de explicit
de obicei termenii sunt folositi in domeniul bancar.
credit mai poate fii si o unitate de masura a unei valori abstracte cum ar fi centii de pe cartelele SIM ( altcumva nu am rabdare sa explic ) sau cum ar fi puncte de loialitate si acelea sunt credite

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Debit= banii tai, salariul.
Credit= ce imprumuti de la banca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Debit-Tie tii dator, credit-tu esti dator

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Debit-Credit=Sold

| kufu a răspuns:

Iau ca exemplu cardurile. Banii de pe un card de debit sunt ai tai si poti primi si dobanda la ei. Banii ajung acolo fie pentru ca ii depui tu, fie salariul sau alta sursa de venit. Banii de pe cardul de credit sunt ai bancii. Daca te folosesti de ei platesti dobanda la suma folosita. Banii si dobanda aferenta trebuie restituiti in cele din urma.