| ForgetThatShit a întrebat:

Care e faza cu locurioe de munca de la " descopera adsense " cu privire la promoteri pe net. In ce consta ce fac ei acolo?
pare tentanta oferta de la ei, dar eu cred ca e teapa.
voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Un rahat.

| ZyReXe a răspuns:

Nu inteleg ce vorbesti aici, adsense este un program cu care google difuzeaza reclame sa zic asa pe site-ul tau sau pe canalul tau de youtube, asta o poti face doar daca ai parteneriat cu ei si cei mai multi fac asta cu youtube dar este foarte greu sa faci bani din asa ceva...si nu te poti angaja la ei lol -_-, asta ar insemna sa te angajezi la google...si nu poate oricine sa faca asta

| PengiunS a răspuns:

Cred ca vorbeste despre un site fantomaa laughing l-am vazut si eu chiar acum si nu stiu ce sa zic pentru ca mi-a fost lene sa citesc atat, din cate am inteles iti fac ei un site daca cumperi un pachet de la ei incepand de la 300 de ron pana la 1200 dupa care te invata cum sa il promovezi si sa castigi din adsense? stai linistit ca tot ei ies in castig... Nu iti recomand.

| SofianC2016 a răspuns:

ATENTIE! ACEASTA OFERTA DESCOPERAADSENSE EU ESTE CEA MAI MARE MINCIUNA DESPRE METODA DE CASTIG PRIN ADSENSE IN ROMANIA PANA ACUM!

Am achizitionat pachetul in speranta ca voi gasi ceva informatii suplimentare din partea unui profesionist. Asa cum cumperi cartea unui master chef ca stii ca vei gasi cel putin cateva idei pe care nu le-ai putea gasi in orice carte de bucate.

Pe data de 14/01/2016 am achizitionat un pachet de servicii in valoare de 221, 89 lei de la firma : S.C. Dhost-C&A S.R.L C.I.F. : 31333633 Nr ord reg com : J24/222/2013 Sediul : Baia Mare, Maramures Judet : Maramures Cont : RO39BTRLRONCRT0206649501 Banca : Transilvania S.A Capital Social : 1000 RON prin intermediul site-ului descoperaadsense eu

Dupa cum se poate citi pe pagina oficiala (incearca pe waybackmachine si vei gasi afirmatiile de pe 14/01/2016) a comerciantului se afirma ca munca celui care achizitioneaza pachetul oferit de ei este sa le promoveze niste site-uri cu articole gata create si atat.
Se pune la dispozitie training, suport, planuri de munca si live help. Nu sunt necesare cunostinte avansate PC. Am constatat ca afirmatiile facute pe pagina de vanzare sunt incorecte, comerciantul respecta doar o parte din ele si anume activarea gazduirii web si inregistrarea domeniului.
Nu am primit factura fiscala cu toate ca am cerut-o prin singura modalitate posibila si anume tichete suport pe site-ul descoperaadsense eu

Datorita faptului ca ei nu manifesta vointa de a restitui banii am inceput sa testez functionalitatea gazduirii site-ului prin instalarea wordpress. M-am oprit cand pe 08/02/2016 vanzatorul imi comunica faptul ca un site cu CMS (WordPress CMS) costa intre 600 si 700 de euro. Raspunsul dat nu clarifica daca prin folosirea wordpress sunt pasibil de plata unei sume de peste 600 de euro pentru ceva gratuit! sau si mai neplacut de a plati alte sume pentru depasirea unor alte clauze numai de ei stiute.

Detalierea a ceea ce s-a intamplat intre mine si reprezentantii firmei S.C. Dhost-C&A S.R.L C.I.F. : 31333633 prin site-ul DescoperaAdsense eu pana acum

Pe data de 14/01/2016 am primit primul mail cu informatiile privind destinatarul platii.
Am efectuat plata prin online banking si le-am atasat raportul tranzactiei. Pe data de 14 Jan 2016 10:26:01 am primit urmatorul raspuns de la adresa de mail comenzisivanzari@yahoo.com (datorita faptului ca ati efectuat plata dintr-o alta banca decat cea cu care lucram noi, cred ca banutii dvs vor intra abia dupa amiaza. Nu pot sa va dau acces la platforma comandata pana nu primesc confirmarea. Eu iti voi continua planul de munca, iti voi adauga cateva update uri si iti voi pregati contul de gazduire)
In cursul aceleiasi zile 14 Jan 2016 16:44:26 am primit de la adresa de mail comenzisivanzari@yahoo.com confirmarea faptului ca au intrat in contul lor banii virati prin online banking pentru achizitionarea pachetului Silver In urma confirmarii comenzii am primit un "Plan de munca partea Intai" (in care ce credeti ca este scris? Cum sa descarci arhiva de fisiere, cum sa o dezarhivezi, IP ul gazduriii web si cum sa iti alegi un nume de domeniu pe care sa il comunici la o adresa de mail sa fie inregistrat in MAXIM O SAPTAMANA! plus si asta este sublim un link catre ghidul google adsense in limba romana!) Citeste mai departe sa vezi ca nu e asa. Comerciantul nu a vrut decat sa incaseze banii si atat, restul sunt chestii pentru care a fost deranjat maxim
Dupa cum a fost indicat in planul de munca la punctele 7-9 am trimis pe 14/01/2016 un mail catre adresa crisdepartament@gmail.com
Pe 15/01/2016 am solicitat mai multe informatii despre toate fisierele pe care le-am primit.
Am cerut informatii si prin intermediul sistemului de tichet suport de pe site. Am primit urmatorul raspuns (Deocamdata din acel pachet te intereseaza doar PDF urile, ghidul Adsense si site-urile pe care le-ai primit)
Dupa 10 zile calendaristice datorita faptului ca nu am mai avut nici o comunicare din partea reprezentantilor site-ului, pe 24/01/2016 am facut o solictare catre mailul crisdepartament@gmail.com
Trecuse mai bine de o saptamana. Am luat in calcul chiar 7 zile lucratore.
Pe 25/01/2016 am deschis si un tichet suport in care solicitam informatii despre statusul inregistrarii domeniului. Au avut grija in schimb sa ma atentioneze ca au un program. (Iti multumim pentu tichete suport! Oricand poti trimite tichket esuport de pe descoperaadsense eu si ti se va raspunde. Tot pe site ai si orarul in care se lucreaza la tichetele suport. ) PRIMA SMECHERIE – Domeniul este inregistrat de altcineva decat de firma care ti-a luat banii (in pachetul silver ai un domeniu inclus pe care il vei primi odata cce numele trimis de tine va fi inregistrat de third party ul cu care lucram noi)
Au mai trecut cateva zile, si nici un raspuns inca despre statusul inregistrarii numelui domeniului. Am inceput sa studiez mai atent continutul site-urilor primite si am constatat ca articolele incluse sunt deja publicate pe internet pe diverse site-uri.
Spre exemplu
Daca vom cauta cu primul paragraf din articolul – 5 Reasons To Avoid PublishAmerica inclus in site-ul directorul copywriting din directorul …. Plan_Silver/Site-uri/copywriting vom gasi 125 de rezultate in Google. O data accesate fiecare din acele rezultate vom vedea ca articolul exista pe acele site-uri de foarte mult timp. Nu stiu ce inteleg cei de la descoperaadsense eu prin continut unic, dar acele site-uri primite pot fi folosite doar ca sursa de inspiratie si doar atat.
Pe 29/01/2016 le-am comunicat ca am constatat ca nici un site nu are continut unic. Am primit urmatorul raspuns stupefiant de la adresa de mail rowcareers@yahoo.com (Site-urile nu pot fi duplicat deoarece le vei promova in ROMANIA prin GOOGLE ADSENSE ROMANIA.). Site-urile au continut in engleza! Limba oficiala in ROMANIA este …. romana!
Pe data de 01/02/2016 mi-au comunicat de la adresa de mail webnoicareers@yahoo.com ca de fapt este vorba despre continut si design unic, editabil si care are impact asupra vizitelor utilizatorilor online.
Incepand de pe 29/01/2016 am scris cate un tichet suport pe zi prin care ceream restituirea sumei achitate. Nu am primit nici un raspuns.
Pe data de 03/02/2016 am primit un mesaj de al designinflexion@yahoo.com prin care ma informau ca au un program de lucru si ca pot deschide tichete suport daca am vreo problema, cu toate ca pana acum deschisesem mai multe tichete suport prin care le comunicam ca:
1. nu stiu ce sa fac cu fisierele primite 15/01/2016
2. nu au inregistrat numele domeniului, 25/01/2016
3. site-urile primite chiar daca 20 la numar nu au continut unic 29/01/2016
4. solicitam restituirea banilor achitati pe acest pachet (in fiecare zi incepand din data de 29/01/2016)

Dupa foarte foarte multe insistente si tichete deschise dupa 21 de zile calendaristice pe 04/02/2016 au binevoit, in sfarsit, sa inregistreze un nume domeniu yourbestsellerblueprint eu (Asta in timp ce ei afirmasera ca va dura 7 zile)

Dupa 10 zile, pe data de 08/02/2016, de la prima cerere facuta prin tichet suport de pe data de 29/01/2016 mi-au comunicat ca au transmis cererea mea de restituire a sumei achitate catre departamentul legal.

Azi este 28/02/2016 si inca nu am nici o comunicare de la ei in care sa ma informeze despre stadiul cererii mele de returnare a banilor.

Nu mi-au raspuns nici la cererile de informatii referitoare la detaliile gazduirii web (spatiul de stocare, latimea de banda, numar de baze de date, etc.)

In ultima saptamana am constatat ca uptime/downtime-ul (timpul in care un site este accesibil si timpul cand nu este accesibil pentru diverse probleme) site-ului a avut de sufierit in ultimele zile dupa cum urmeaza:
17/02/2016 a fost oprit 7 ore si 8 minute;
19/02/2016 a fost oprit 5 ore si 25 de minute;
23/02/2016 a fost oprit 3 ore si 25 de minute.
24/02/2016 a fost oprit 2 ore si 21 de minute.
26/02/2016 a fost oprit 1 ora si 20 de minute.
27/02/2016 a fost oprit 52 de minute.

CONCLUZIA!
Daca banii nu iti cad din pom mai bine investeste-i in altceva. Vrei articole serioase mergi pe toate site-urile de freelancer plaseaza o comanda de 100 de articole pe care sa dai cel putin 150 de euro doar daca sunt unice, alege cea mai ieftina gazduire web cu cel mai rapid serviciu tehnic, citeste ghidul Adsense publicat de Google si vei obtine un venit constant fara prea multa munca. NU IMBOGATI PE CEI DIN SPATELE DESCOPERAADSENSE EU. Au deja suficienti bani sa ignore orice lege din Romania, altfel nu se comportau asa cum am descris mai sus