| imihaistoian a întrebat:

Care este procedura daca ai gaj un apartament si nu platesti rata la banca?

Răspuns Câştigător
| cammm a răspuns:

1) În cazul în care debitorul gajist şi beneficiarul creditului sunt persoane diferite, atunci debitorul gajist va fi denumit fidejusor sau garant.
2) Descrierea bunurilor în conformitate cu condiţiile specificate în contract.
3) Se indică exact atât persoana care este în posesia bunurilor gajate, cât şi locul unde se află bunurile mai sus menţionate.
4) Dacă debitorul este minor, îşi poate gaja bunurile pentru garantarea propriei datorii numai cu încuviinţarea prealabilă a autorităţii tutelare (art. 129 alin. 2 Codul familiei). Este interzis însă ocrotitorului legal - părinte sau tutore - să garanteze, în numele minorului (art. 129 alin. 1 Codul familiei) obligaţia altuia.
5) Gajul, în întregul său, garantează fiecare fracţiune de datorie.
6) Dacă creditorul se foloseşte de bunurile gajate, debitorul poate cere ca gajul să fie pus sub sechestru (art. 1693 Cod civil şi art. 596 Cod de procedură civilă).
7) Creditorul păstrează drept de retenţie asupra bunurilor gajate şi după ce a fost achitată datoria iniţială dacă a efectuat cheltuieli necesare şi utile pentru conservarea acestor bunuri, până la rambursarea acestor cheltuieli integral.

cu placerehappy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru garantarea creditului cu un apartament acesta se ipotecheaza nu se gajeaza, gajarea se face doar la bunuri mobile.
Daca nu cadeti de acord privind reesalonarea/rescadentarea creditului Banca o sa inceapa executarea silita imobiliara, in baza contractului de ipoteca. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat