| WeAreSmart a întrebat:

Care este salariul mediu al unui avocat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avocatura este o profesie liberala (avocatul nu este salariat). Avocatul nu are salariu ci obtine venituri din onorariile percepute de la clienti si acestea nu sunt fixe, difera de la luna la luna. Un avocat foarte bun si cunoscut poate castiga zeci de mii de le pe luna, uneori chiar mai mult, iar unul slab numai cateva mii de lei, uneori chiar mai putin.

| Pardelian a răspuns:

Avocatii nu au salar si de aceea nici scrupule. Ei iau un comision pentru fiecare caz in parte si in functie de cat de buni sunt sa castige cazuri comisionul poate fi mai mic sau mai mare

| SteelGamingRomania a răspuns:

Dupa cum au spus si ceilalti utilizatori, avocatul nu are un salariu prestabilit, acesta poate sa accepte sau sa nu accepte banii primiti de inculpat(oricum destul de mult, depinde cine este clientul, daca este cineva din politica o sa primeasca de la 3000-4000$ in sus)