| Demeister a întrebat:

Care sunt dezavantajele/riscurile la care eşti expus dacă eşti un bogătan cu avere de miliarde/sute de milioane de euro?

Răspuns Câştigător
| alexandrualind a răspuns:

Poti fi rapit.
Poti fi santajat.
Poti fi arestat.
Poti fi asasinat.
Poti sa mori la fel de repede ca orice alta persoana din cauza unei boli.
Poti fi supus unui nivel mai mare de stres fata de restul persoanelor.
Poti sa imbatranesti mai rapid din cauza grijilor si stresului.

| Demeister explică (pentru alexandrualind):

Pe ce motiv să te asasineze?

| WaterDrop a răspuns (pentru Demeister):

Daca ai o functie importanta si poti influenta anumite legi de exemplu care sunt in defavoarea lor, poti fi asasinat ca sa nu o faci.Sau si mai concret uita`te la cazul Hexipharma care tot apare la tv.A fost sinucidere sau asasinat ca sa nu vorbeasca mai mult decat stie? Poti fi asasinat din mai multe motive.

| WaterDrop a răspuns (pentru WaterDrop):

Trebuie* nu stie.Scuze de greseala.

| Demeister explică (pentru alexandrualind):

Dar dacă ai avere de 1-2 milioane de euro există riscul răpirii?

| WaterDrop a răspuns (pentru Demeister):

Nu cred ca m`ai inteles, asa ca iti voi explica.Tu ca sa ai banii aceia, trebuie sa ai relatii, o functie sus pusa si conexiuni cu diferite persoane.Chiar si daca doar ai castigat la loto poti fi rapit, se intampla asa ceva.In ziua de azi poti fi rapit oricand daca cuiva i`a sarit in ochi faptul ca detii o suma mare de bani, si are mijloacele/motivele necesare sa o faca, sau doar doreste sa obtina ceva de la tine, poate nu bani ci puterea care o detii.

| Demeister explică (pentru WaterDrop):

Dar la noi în România există acest risc de răpire?

| WaterDrop a răspuns (pentru Demeister):

Intreaba`i pe interlopii care te pandesc la agentia loto, sau care controleaza persoane politice.DA, EXISTA.

| Demeister explică (pentru WaterDrop):

De unde şti că interlopii pândesc câştigătorii la agenția LOTO?

| WaterDrop a răspuns (pentru Demeister):

De ce crezi ca nici un castigator intreg la cap nu`si vrea poza pe peretele agentiei?

| Demeister explică (pentru WaterDrop):

Dar dacă ai salariu mare de 10.000/15.000€ pe lună, atunci există riscul ca tu sau cineva din familia ta să fi răpit pentru răscumpărare?

| WaterDrop a răspuns (pentru Demeister):

Oh haideeeee. Ai asa ceva? Iti este frica sa fii rapit din cauza asta? Da, se poate, daca ai strans de`a lungul timpului o suma mare de bani iar cineva stie de chestia asta.Dar daca nu stie nimeni, esti in siguranta.

| Demeister explică (pentru WaterDrop):

Apropo,ce înseamnă o "sumă mare de bani"?
Dă-mi un exemplu de sumă mare de bani?

| WaterDrop a răspuns (pentru Demeister):

Uite, daca ai in banca sub 50.000 de lei, promit ca nimeni nu te va rapi.

| Demeister explică (pentru WaterDrop):

La noi în țară, oamenii de afaceri care au sute de mii de lei în conturi ar putea fi răpiți?
Apropo, văd că eşti priceput, eşti cumva criminalist, procuror sau avocat?

| WaterDrop a răspuns (pentru Demeister):

Pf, ai impresia ca`ti trebuie vreun volum mare de cunostinte ca sa ajungi asa ceva? Iti trebuiesc bani si relatii.Geniile adevarate nu sunt limitate de jobul pe care il practica (modest raspuns stiu). Si da, pot fi rapiti insa nu pentru bani neaparat, ci pentru functia care o detin sau putere.La noi, criminalitatea are un nivel de inteligenta destul de redus insa, iar politia este corupta in mare masura.Este imposibil sa stii cate cazuri au loc in mod real pentru ca multe nu sunt raportate, sau nu se vorbeste despre ele in stiri.Ce ma tot intrebi tu, ti-am spus ca da, insa din diferite motive, si nu exista un numar real verificat, asa ca te rog nu ma intreba si cati au fost rapiti.

| Demeister explică (pentru WaterDrop):

Ce vrei să zici că "Geniile adevarate nu sunt limitate de jobul pe care il practica"?
Adică geniile adevărate sunt pline de bani?

| WaterDrop a răspuns (pentru Demeister):

Mor.Ne vedem la urmatoare intrebare reala happy.

26 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Risti sa fii invidiat, chiar poti inspira sentimente de ura pentru unii ("ia uite ala ce de bani are ala iar eu muncesc pe 1000 de lei pe luna, sigur a furat, sigur are afaceri murdare") si, de asemenea, risti sa fii printre primii pe listele hotilor, talharilor si spargatorilor de locuinte. Totusi daca m-ai intreba, in ciuda acestor dezavantaje/riscuri, cu siguranta as prefera sa fiu bogat.

| Kaℓi a răspuns:

La noi in Romania, daca esti un bogatan cu sute de milioane de euro, cel mai mare risc la care esti expus este de a fi arestat.

| alexandrualind a răspuns:

Poti fi arestat.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Ca te vor rapi niste tipi pentru o răscumpărare grasălaughing

| Demeister explică (pentru AntoniSoulesOne):

La noi în România te poate răpi?

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Demeister):

Oriundelaughing)

| Demeister explică (pentru AntoniSoulesOne):

La noi în România au fost cazuri de răpire pentru răscumpărare?

| TimoTeius a răspuns:

Este posibilitatea sa fi rapit pentru $$ sau chiar omorat, ...etc sparte conturile bancare...