| popalexandra1234 a întrebat:

Cat costa sa iti deschizi un magazin, sa cumperi spatiul si sa amenajezi, si cat costa sa cumperi un magazin? Si cum e cu actele si ce trebuie sa stiu si sa fac per total?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multi factori de care trebuie sa tii cont. Cum ar fi:
Carui segment de piata te adresezi fara asta nu pornesti la drum;
De cati bani dispui;
Unde doresti sa iti desfasori activitatea?
Costurile magazinului sunt in functie de zona(central, ultra-central, cartier etc);
Daca e in chirie magazinul tot unde este amplasat te uiti; costurile(chirie/cumparare depind de zona de amplasament);
Trebuie sa cu osti foarte bine legislatia(cu cat cunosti mai bine regulile cu atat iti va fi mai usor sa te descurci cu restul);
Cel mai bun sfat pe care il poti primi este de la un antreprenor. Daca vrei sa iti faci bine treaba, pune la cale un plan de afacere(cifere, sume, costuri. Tot ce implica de la chirie/cumparare, produse achizitionate(cost furnizori), cost angajati+contabil/a, la costuri neprevazute(aici pot intra ceva surprize neluate in calcul), nu e asa greu precum pare dar ai nevoie de un plan bine facut+sustinerea unui antreprenor(poti face cursuri chiar tu dar cel mai indicat este sa te sfatuiasca cineva cu ceva ani in spate de experienta).
Pe acest site vei obtine ceva opinii insa nimic concret. Ce costuri implica actele si depunerea lor, aici ai nevoie de un/o contabil/a. Vrei sa ai propria ta afacere succes. Insa atentie la costurile implicate, atentie la imprumuturi bancare. Iar daca lipsa experientei este un minus incepe cu ceva mai micut(un butic, un stand in piata etc).
Succes pe toata linia.

| popalexandra1234 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru popalexandra1234):

happy cu placere.

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cum poti sa pui asemenea intrebari, cand nici macar estimativ nu poti sa dai un raspuns! Raspunsul depinde de"n" factori! sad

Răspuns utilizator avertizat