| alyx a întrebat:

Ce inseamna TVA nedeductibil? Dar TVA deductibil? Ca am vazut de multe ori pe mobile.ro.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa pe valoare adaugata nedeductibila este aceea pe care o platesti furnizorilor de produse/servicii si pe care nu o poti compensa cu TVA de plata, de exemplu daca tu nu esti platitor de TVA. Cea deductibila este cea pe care o poti compensa cu cea de plata, respectiv o sa virezi numai diferenta dintre cele doua(daca cea de plata este mai mare) ori o sa primesti diferenta (daca cea de plata este mai mica). Numai bine!

| silviu95gtx a răspuns:

Da-i fundita ca stie bine baiatul happy

| Florin_Sancarau_1971 a răspuns:

Buna ziua,
Am cumparat un autoturism SH de la un dealer auto cu TVA inclus dar neductibil. La revanzare pot sa emit factura cu TVA nedeductibil?