| DianaArr a întrebat:

Ce inseamna universitate si ce inseamna facultate? care e diferenta dintre ele?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O universitate cuprinde cel putin doua facultati. O facultate are un singur domeniu de studiu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai multe facultati formeaza o universitate.

Exemplu:

Facultatea de matematica face parte din Universitatea Bucuresti.

Facultatea de fizica face si ea parte din Universitate Bucuresti

| Ella3133 a răspuns:

Intr-o universitate sunt mai multe facultati

| eudoareuu a răspuns:

O universitate cuprinde mai multe facultati, din cate stiu eu.

| MadagasHardwell a răspuns:

O universitate are mai multe facultati din care poti alege unde vrei sa mergi happy