| klauyo89 a întrebat:

Ce stiti de firma Europrorecruit? Sunt tepari? a plecat cineva cu ea? De ce alte firme sa ma mai feresc? Va multumesc!

33 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gasesti aici o lista de firme tepare :http://consilierjuridicgermanoroman.com/......rainatate/

E bine sa citesti si comentariile ---- oamenii nominalizeaza si alte firme tepare care si-au intensificat activitatea dupa ridicarea restrictiilor pentru romani si bulgari. Vezi si un alt post :http://consilierjuridicgermanoroman.com/......-tzepuiti/

| lonewulf a răspuns:

Am primit si eu o oferta de la astia.Chiar azi m-au sunat. Nu mi se par prea de incredere. Cer banii inainte ca la curve.550 de RON in tara, inca cateva sute de Lire cand ajungi in Anglia...Nu suna prea bine!

Asta le e site-ul:
http://www.europrorecruit.ro/content/view/contact

Cica ar fi in Bucuresti pe Doamna Ghica. Acum, stiu ca orice firma care se respecta are trecut si un CUI si un numar de la registrul comertului pe site.

Site-ul e amatoristic facut. Orice pustan de liceu poate face asa ceva.

Sincer: Nu va riscati! Parerea mea...

| lonewulf a răspuns (pentru lonewulf):

Revin: Firma infiintata in 2013, probabil cu cateva luni inainte de sfarsitul anului.

S-ar putea sa fie pe principiul da tunul si fugi!

http://www.listafirme.ro/europrorecruit-srl-32129152/

| CrisAngel2014 a răspuns (pentru lonewulf):

Sunteti niste mincinosi! Eu am fost la un pas sa fac pancreatita de groaza! Dupa ce am citit comentariile voastre! Am depus dosarul meu si al fiicei mele pe 28 mai. Suntem din C-ta. Am platit tot in aceeasi zi. Mi-a fost, fizic, rau, 4 zile, dupa ce am citit comentariile voastre IDIOATE SI MINCINOASE! Luni, 9 iunie, ora 6:20 decolez din Otopeni catre Luton! Cu contract semnat, intre mine si angajatorul englez. Cu facturi si bonuri fiscale pentru fiecare ban pe care l-am platit! Si voi lucra in Reading, la un depozit de alimente! Asta am ales, asta am primit! Nu mai mintiti! Nu mai fiti nemernici! Lasati oamenii sa-si valorifice sansele, frustratilor! Bleah!

| lonewulf a răspuns (pentru CrisAngel2014):

Vreau sa vad si eu o copie dupa contractul ala care zici ca il ai. Auzi idioate si mincinoase...pfoai! Cand cineva iti cere banii in avans ca la curve, crezi ca mai am incredere? Ce mi se pare cel mai dubios e ca nu pot studia contractul inainte. Adica daca nu pleci, ei sunt acoperiti. Nu-i poti da in judecata pe motiv ca: "Ce bah nu ai citit contractul?! Acolo scrie ca oferim consultanta/mediere, nicidecum ca iti dam de munca!" Vezi sa nu ajungi prin Anglia pe Luton sa iti mai ceara 200 de Lire trimisi pein WU asa! sa te puna in contact cu brokeru`. Sunt care au patit-o.

Duduie, crezi ca la lucruri din astea se merge pe vorbe?! NU! Se merge pe dovezi clare si pe acte scrise negru pe alb. Nu pe flecareala.

| lonewulf a răspuns:

Oameni buni, daca chiar vreti sa plecati in strainate pe bune -plecati ori prin cunoscuti/prieteni/rude ori folositi EURES -unde aveti posibilitatae de a vb direct cu angajatorii.Intrebati de Eures chiar si la ANOFM, ca stiu ei sa va indrume. Nu mai dati bani la toti teparii!

| Cretu_Catalin_1982 a răspuns:

Am fost contactat de o doamna pe nume Ingrid si m-a luat la intrebari daca stiu bine engleza, pe unde am mai lucrat, daca am lucrat in strainatate si abureli de genu asta, cica o sa primesc un mail de la firma lor, cand i-am spus ca nu doresc sa plec asa ca de la stana si ca am alergie la tzepe de genul asta si de obicei caut informatii despre firma la doresc sa aplic a lasat-o mai moale cu "interogatoriul" si mi-a spus ca poate ne mai auzim la telefon sper sa nu mai sune, daca o face o sa-i spun ca e o firma de tzepari si ca sesizez DNA-ul!

| klauyo89 explică:

Nu am auzit pe nimeni sa plece cu agentia asta pana acum... daca pleaca cineva sa lase mesaj si aici sa stim si noi...

| WalterIulian a răspuns:

Salut! a plecat cineva prin firma asta Europrorecruit? si eu astept de 1 luna sa plec, am semnat contrat tot...

| WalterIulian a răspuns:

Salut fratilor! a pleca cineva cu firma asta Europrorecruit?

| CrisAngel2014 a răspuns:

Nu sunt "tepari"! Sunt din C-ta. Am fost in Bucuresti, pentru interviu, pe 28 mai. Am semnat contractul de mediere si am platit taxele. Asa am vrut eu, nu m-a obligat nimeni. Am trecut de test si mi s-a spus ca pot pleca intr-o saptamana. Am primit contractul final, din Anglia, ieri, 5 iunie.Astazi( 6 iunie) am primit si biletele de avion. Plec Luni (9 iunie) la ora 6:20 dimineata, catre Luton. Dar, din cauza comentariilor negative de-aici, am fost in prag de pancreatita! Mi-a fost rau, de frica. Cine posteaza doar ca sa faca rau, este nemernic! Eu scriu sincer. Credeti sau nu, e alegerea voastra. Ce pot sa spun, este o fata tanara Ingrid Kadar, care este de un mare bun simt si profesionalism! Am zapacit-o cu telefoanele. Ea s-a tinut de uvant, cu multa decenta. Atat va zic! Rusine celor care defaimeaza, fara sa aiba habar! Si sa nu ma intrebe vreun cretin cu cat am "fost platita", ca....EU am dat caruta de bani sa plec! Nu te obliga nimeni s-o faci.Dar, eu asta mi-am dorit. Si atat! Ne vedem in Reading!

| Mihaela_Cristea_1985 a răspuns (pentru CrisAngel2014):

Nu imi dai numarul tau de telefon sa vorbesc cu tine pentru ca m-au contactat pentru manipulant depozit Anglia? Sa vad tie ce ti-au facut si ce ai semnat pentru a lucra? Eu am lucrat numai prin relatii, mi-e frica de tepari - miki Sfantu- Gheorghe

| amvenit a răspuns (pentru Mihaela_Cristea_1985):

Buna
Si pe mine m-a contactat aceasta firma pentru acelasi tip de job, insa mi-e cam frica de teapa, ca si tie de altfel :-). Ai reusit sa pleci prin intermediul lor sau poate ai mai multe informatii despre aceasta firma? Taxele sant destul de mari si nu prea m-ar incnta sa iau teapa de 1000 de lire. Multumesc anticipat. O zi buna

| Florina_Paun_1988 a răspuns:

Buna ziua tuturor,

Eu mi-am depus dosarul la firma Europrorecruit, intr-o saptamana am primit oferta de munca si vineri plec in Creta, am achitat 360 ron si 1098 ron biletul de avion. Am aplicat pentru un post de camerista salariul foarte bun + tips, asigurari sociale platite de compania cretana, cazare si mancare gratuit - un pachet mai bun de atat nu se poate! Am sa revin cu impresii de la noul meu de munca care apropo este super puteti sa va convingeti singuri cautand pe google hotelul Sensimar Royal Blue Resort & Spa
http://www.royalblueresort.com/
Abia astept sa ajung - ce sa mai am riscat si am castigat in viata trebuie sa mai si riscam ca sa putem obtine ceea ce ne dorim.
Mentionez ca inainte sa aplic la ei am facut toate cercetarile posibile ANAF, IGP si sunt in regula - Compania are 2 asociatii un cetatean belgian si un cetatean moldovean. Nu au antecedente pe Romania si firma chiar pare serioasa.
Am sa revin si cu poze in curand.

Eu am reusit & Mult noroc si voua!

| Apetrei_Paul_1990 a răspuns (pentru Florina_Paun_1988):

Te platesc bine ca sa le faci reclama? e firma de tzepari, azi am primit si eu o oferta de munca de la ei "oferta" ca sa zic asa, pentru depozite in Anglia, si doamna aia ma ia pe engleza si cacaturi prin telefon cica mini interviu, dupa care incepe, 550 taxa de aer, 300EUR bilet de avion prin firma lor (a specificat), 100lire spaga la brooker pentru chirie adica tot pe aer, +chiria in avans pe 2 saptamani, 400 Lire comision din primul salariu. Nu este prima data cand aud astfel de povesti de la firme de recrutare, de parca au toti aceleasi texte, saptamana trecuta am primit exact aceeasi oferta de munca de la o firma din Brasov "Banca de joburi".M-au abordat ambele firme pe mail identic! Ca nu stiu cine este reprezentatul tau in firma "x" contacteazal la numarul "y" etc etc. Ei au banca de joburi ma nene si prostimea pune botu la astfel de magarii... NU MAI PLATITI TAXE PE AER LA ASTFEL DE FIRME ca strang 100/200 de constracte dupa care dispare firma si apare alta cu aceleasi personaje numai ca sub alta forma!

| Florina_Paun_1988 a răspuns (pentru Apetrei_Paul_1990):

Buna Paul,
Crede-ma ca nu sunt tepari, daca chiar iti doresti sa lucrezi si vrei sa pleci poti pleca in siguranta. Nu m-a platit nimeni ca sa le fac reclama nu am de ce sa le fac reclama, doar am impartasit o experienta. Eu am ajuns in Creta si va cer scuze tuturor ca nu v-am raspuns mai devreme insa a trebuit sa imi fac actele de angajare si apoi am intrat direct in paine - lucrez 8 ore pe zi cu o zi libera de la 7- 16:00 cu o ora pauza de masa. Mancare este buna, plaja cat vezi cu ochii si cu totii avem timp sa mergem sa ne relaxam. Ce nu mi-a placut aici pentru ca nu poate fi chiar totul roz este camera dar am reamenajat-o si am facut curatenie astfel incat sa ma simt confortabil - ca sa fiu sincera nu ma asteptam sa primesc o camera de 5 stele dar nici una de 1 margareta intelegeti ce vreau sa zic - insa cu putina curatenie am rezolvat problema. Oamenii de aici sunt saritori - nu toti sa ne intelegem dar sunt ok. Acum fiecare primeste ce si-a ales. Si eu am avut posibilitatea sa plec in Anglia dar acolo costurile pentru plecare sunt mai mari la fel si in Italia. Platesti taxe suplimetare pentru ca ei nu sunt recrutori directi au la randul lor alte legaturi alte agentii de recrutare care la randul lor se ocupa de tine daca tie nu iti place primul job ales. Am aici langa mine un hotel care este plin de romani se numeste Creta Marine si toti au plecat cu Job Trans deci daca vreti sa plecati si va doriti atat de mult puteti merge fara nici o problema fie Europrorecruit (Banca de Joburi is the same ) sau Job Trans.

Asa ca mult succes in continuare & daca va doriti sa plecati - plecati fratilor mai rau decat sa ai un salariu de 200 de euro in tara si sa lucrezi 12 ore nu se poate!

| Mihaela_Cristea_1985 a răspuns:

Nu am mai plecat cu ei, deoarece mi se cer multi bani de care nu dispun

| Bădescu_Mircea_Aurelian_1994 a răspuns:

Salut! am primit zilele trecute o oferta de munca de la Europrorecruit. sti ceva de ei? pe net nu gasesc mare lucru de agentia lor...multumesc!

| klauyo89 explică (pentru Bădescu_Mircea_Aurelian_1994):

Si eu am vrut sa plec impreuna cu prietena in UK pentru un depozit. M-am deplasat din Ploiesti in Bucuresti la " sediul " lor. Ei zic ca sunt pe piata de 13 ani, si ca doar de anul trecut in Bucuresti. Culmea nu am gasit aceasta agentie in nici o alta localitate. In Bucuresti sediul lor este la etajul unei case... casa e bine imprejmuita cu garduri inalte iar usa nu se deschide decat cu acceptul lor. In interior am gasit un fel de receptie, si o camera aproape GOALA ( fara calculator, decat un birou si 3 scaune, totul era impachetat ) noi am mers cu gandul de a da banii pentru plecare, insa, ni s-au prezentat contractele de mediere, am aruncat o privire si nu am fost mai deloc multumit de ce gasea in el... ( scrie undeva : " banii NU se returneaza IN NICI UN CAZ ", " declar ca semnez contractul de buna voie, fara presiunea cuiva" chestii din astea ). Ajunsi acolo ni s-a spus ca plecarea s-a amanat pentru sfarsitul lunii (noi trebuia sa plecam in 5 zile de cand am fost contactati de firma lor ) si ne-au intrebat daca vrem sa platim acel comision. Nu am fost de acord si am spus ca pastram legatura iar in momentul in care am o data exacta de plecare voi da si eu un raspuns. Am solicitat unul din acele contracte de mediere pentru al studia mai bine iar doamna de acolo a spus ca nu poate sa ma lase sa plec cu el ci, daca vreau sa il semnez acolo. Nu am mai fost sunat apoi de aceasta firma.DECI

| Negrean_Sergiu_Aurelian_1989 a răspuns (pentru klauyo89):

Https://www.google.ro/maps/@44.460424,26.135317,3a,55y,81.92h,85.17t/data=! 3m4! 1e1! 3m2! 1s5O8mgMV65Btz1EWlUbBPRQ! 2e0 nr. 133, ăsta e sediul lor. Se ascund bine!

| ncltlaurentiu a răspuns:

Fiti atenti! eu am platit 360 de lei si cica mai trebuie sa mai platesc 200 de lire inainte sa plec

| ncltlaurentiu a răspuns:

Fiti atenti! eu am platit 360 de lei si cica mai trebuie sa mai platesc 200 de lire inainte sa plec.

| Marius82Ionescu a răspuns:

Salut, eu am platit comisionul la Europrorecruit si mi-au zis ca o sa plec in 3-4 saptamani. Intre timp am mai cautat pe forumuri despre ei si am gasit inca 5 persoane care au platit, doua dintre ele din luna decembrie. Pana acum nu a plecat nimeni. De fiecare data cand sun la ei mi se spune ca sa mai astept ca inca nu se stie. Ieri am gasit pana la urma pe cineva care a plecat cu Europrorecruit. A aplicat pentru Olanda dar i au spus ca daca vrea in Germania ca pentru Olanda mai dureaza si a ajuns in Germania. Nu are de munca zilnic, munceste fara contract adica munceste ca " firma- persoana fizica aautorizata", deci n are siguranta zilei de maine. Pe langa toate astea conditiile sunt mizere ( 8 insi in camera, wc comun pentru 20-25 insi). Astepta sa stranga cateva sute sa poata sa vina acasa... Deci ce sa mai discutam.

| Adrjan a răspuns (pentru Marius82Ionescu):

Salut

Ai plecat pana la urma?

Si eu am aplicat la ei si azi sunt in situatia de a primi prin fax contractul de mediere si de a trimite acei 550 de lei dar am dubii serioase.

Dupa cum i-am spus si domnisoarei care m-a sunat ca nu prea imi convine sa dau 550 de lei pentru procesarea unui dosar si pentru un contract de mediere care pana la urma e un contract de mediere nu de munca ceea ce inseamna ca nu it asigura un loc de munca ci doar inscrierea pentru un loc de munca.

Ceea ce mi-a placut la ei este ca acel comision de 400 de lire s-ar plati doar din primul salar dar cu privire la astia 550 de lei am serioase dubii si chiar daca as pleca n-as vrea sa ajung in situatia celui care a plecat in Germania.

Dar de ceilalti care trebuiau sa plece in decembrie mai sti ceva?

Mersi

| klauyo89 explică (pentru Adrjan):

Calculeaza 550 ron x 200 indivizi...

| Thugleon a răspuns:

Buna....eu am plecat prin aceasta firma...de la începutul lunii mai 2014 sunt in Anglia..am participat la un târg organizat de ei pentru lucrători in depozit.da este adevărat ca am plătit 550 lei comision si un bilet de avion poate mult prea scump fata de valoarea lui reala dar altceva nu am mai plătit.nu a mai fost nici un alt comision din primul salariu sau ceva de genu. Stiu prin ce treceti pentru ca si eu am avut o perioada destul de lunga jn care m am tot interesat, documentat cu referire la firmele de recrutare. Daca cineva dorește mai multe informații Contactați ma.nu vreau sa fac reclama acestei firme dar eu am un loc de munca datorită lor, nu am avut probleme cand am ajuns in Anglia cu cazarea. poate am avut noroc dar va pot spune ca daca nu încercati nu ve ti stii niciodată.

| DulceLup a răspuns (pentru Thugleon):

Salut! Lasa-mi un id sau facebook pentru mai multe detalii!

| amvenit a răspuns (pentru Thugleon):

Buna
Ai zis ca ai participat la un targ organizat de ei ( Europrorecruit ) pentru lucratori in depozit; imi poti spune te rog cand are loc targul? As vrea si eu sa aplic pentru acest job dar mi se pare ca taxele sant cam mari plus ca pe situl lor afiseaza niste sume iar cand iti trimit oferta cu jobul sant alte sume. Daca ar fi un targ si te intalnesti cu angajatorul direct sa zic ca as avea o ''urma '' de incredere. Muktumesc anticipat. O zi buna

| Dorovei_Radu_1962 a răspuns:

Cu siguranta sunt tepari. Atat timp cat pretind bani de la angajati, nu sunt de incredere.

| grup98 a răspuns:

Cei care spuneti ca ati plecat si sunteti in Anglia cu europrorecruit de ce nu dati si un nr de tel de Anglia,sau nu aveti de unde? dar un profil de facebook sa va vedem fericiti, nu aveti? ha, ha, ha, aici v-am prins cu minciunica

| onnlite600 a răspuns:

Am fost la ei la sfarsitul lui 2013. Contractul e facut pentru prosti : tu dai banii si noi nu ne asumam nici o raspundere.Mi-au spus ca va fi un interviu dar ei nu ma intrebau daca ma pricep la ceva, ci numai daca am adus banii.M-am cam lamurit si am plecat. Dupa aia m-au tot sunat ca au o promotie, sa platesc jumatate acum si jumatate la plecare, apoi ca e o reducere si trebuie sa pl mai putin, etc. Eu nu am inteles un singur lucru : daca sunt teperi, cum da nu au disparut din peisaj pana acum? Nu s-a intors nimeni dupa ei sa le ia gatul? si nici pe forum nu vad lume suparata ca au dat banu si... ceva acolo. curiossss
Si despre salariu ceva : ziceau ca e 6.5 # parca dar asta e salariul minim in GB.Si nu suflau o vb ca de fapt trebuia sa iti faci firma ( self emploier ) si din minimul asta, trebuia sa iti pl singur impozitele.

| Mihai_Vlad_1984 a răspuns:

Numele meu este mihai sunt din Bucuresti si am lucrat cu aceasta firma pentru un post warehouse operative
si va pot spune ca mi-am luat o maaaaaaaaarrrrrrrrrrreeeeeeeeeeeee TEAPAAAA
am platit peste 1000 lire comisioane bilete de avion acte traduse legalizate analize medicale taxe dosare interviuri peste interviuri si tin sa mentionez ca firma este legale acreditata si toate actele la ziii dar colaboreaza cu niste agenti din Anglia care sau dovedit ca nu exista am plecat pe 15 decembrie 2014
si cand am ajuns acolo am aflat ca contractele noastre nu mai sunt valabile si nici nu a existat vreo oferta pe noi (adica un grup 4 pers toate cu aceasta agentie)sotia mea s-a intors in tara si eu am reusit sa-mi gasesc prin alte agenti de recrutare din Anglia un job.
la intorcerea sotiei din tara tin sa mentionez ca pe langa scuzele de rigoare ne-am primit si bani care i-am platit in tara
N UUU VA RECOMAND ACEASTA AGENTIE
DACA VRETI SA TRAITI VISUL ENGLEZESC CAUTATIVA VOI PE site-uriLE DIN ANGLIA DE MUNCA VA SCUTITI DE CIRCA 1000 LIRE PERSOANA

| Cismaș_Cristina_1991 a răspuns:

Nicio agentie serioasa nu cere comision pentru ca ei sunt platiti de catre firmele de acolo...sa nu duca disperarea la un esec si mai mare ..analizati si nu riscati daca nu e nevoie