| Ciumacenco_Maurizio_1974 a întrebat:

Ce studiaza mezoeconomia?

Răspuns Câştigător
| IftimiSebastian a răspuns:

Analiza mezoeconomica înseamna studiul structurii de mijloc a economiei structuri care deopotriva influenteaza rezultatele economice pe ansamblul ei.

Este vorba de studiul economic la un nivel intermediar între:

· Spatiul microeconomic: caracterstic unitatilor economice primare

· Spatiul macroeconomic: al activitatilor ce se desfasoara pe ansamblul economic

Înseamna studiul implicatilor actiunilor diverselor grupuri economice, socioeconomice sau sociale

Exista 3 tipuri de grupuri:

· Grupuri economice

· Grupuri socioeconomice

· Grupuri sociale

Obiectul de studiu: studiul cauzelor si efectelor activitatilor acestor grupuri care în economie si societatea moderna reprezinta factorii de influenta foarte importanta.

Mezoeconomia: reprezinta o abordare sociologica a economiei prin analiza relatiilor dintre economie si societate.

Numerosi economisti care alcatuiesc curentul structuralist au aratat ca în societatea moderna nu se poate face abstractie de influenta în economie a unor grupuri care pot devenii centru de decizie, de actiune si de putere (Ex: J.R. Hicks, R. Coase, Ke. Boulding)

R. Couse releva opozitia dintre schemele teoretice si realitatile structurale dintre economie si viata moderna

Boulding a pus bazele unei moi abordari a evolutiei economice denumita dinamica grupurilor.