| NorBy0 a întrebat:

Cine stie ce acte trebuie pentru bursa sociala care se da la scoala? sunt in clasa a 8-a si ma incadrez la acele cerinte dar nu stiu ce acte trebuie! ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| AndyAndrey35 a răspuns:

În primul rând trebuie buletinul. După aceea o cerere pentru bursa socială.
Exista mai multe tipuri de burse sociale. De obicei să dau pentru copii/tinerii care se încadrează în una din
Următoarele categorii:
a) orfani sau bolnavi de TBC şi care se află în evidenţa dispensarelor şcolare ori bolnavi
De diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbţie grave, insuficienţe renale cronice, astm
Bronşic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatită cronică, glaucom, miopie gravă, boli
Imunologice sau infestaţi cu virusul HIV ori bolnavi de SIDA etc.
Şi b) elevi din mediul rural, care sunt şcolarizaţi într-o altă localitate, întrucât nu au
Posibilitatea să studieze într-o unitate de învăţământ din localitatea de domiciliu;
c) Elevi proveniţi din familii care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
1. Nu realizează un venit net mediu lunar pe membru de familie, pe ultimele 12 luni, mai
Mare de 50% din salariul minim net pe economie (265 lei pentru anul 2012);
2. Nu deţin terenuri agricole cu o suprafaţă mai mare de 20.000 mp, în zonele colinare
Şi de şes, şi de 40.000 mp, în zonele montane.
ACTE NECESARE PENTRU:
1. Orfani de ambii părinţi:
- Cerere
- Copia certificatului de naştere sau a actului de identitate al elevului
- Copii ale certificatelor de deces
- Dosar
2. Orfani de un părinte sau bolnavi de TBC şi care se află în evidenţa dispensarelor
Şcolare ori bolnavi de diabet
- Cerere
- Copia actului de identitate al elevului;
- Certificatul medical eliberat de medicul specialist şi avizat de medicul de familie sau de
Medicul de la cabinetul şcolar – pentru elevii care suferă de una din bolile enumerate
Mai sus;
- Acte doveditoare în original privind veniturile nete pe ultimele 12 luni anterioare depunerii
Dosarului, inclusiv alocaţia suplimentară pentru copii (veniturile din perioada Septembrie
2011 – August 2012);
- Copii ale certificatelor de naştere sau acte de identitate, după caz, ale celorlalţi membri
Ai familiei;
- Dosar cu şină
ACTE NECESARE PENTRU BURSE SOCIALE DE LA PCT.b) şi c):
- Cerere
- Copia actului de identitate al elevului;
- Copii xerox certificate de naştere sau acte de identitate, după caz, ale celorlalţi membri
Ai familiei;
- Acte doveditoare în original privind veniturile nete pe ultimele 12 luni anterioare depunerii
Dosarului, inclusiv alocaţia suplimentară pentru copii (veniturile din perioada Septembrie
2011 – August 2012)
- Act doveditor în original cu terenurile agricole deţinute şi venitul agricol impozabil.winking

| AndyAndrey35 a răspuns (pentru AndyAndrey35):

Mai exista si altfel de burse, pentru alti tineri curiosi, si de ce nu, si tu.
1. BURSELE DE PERFORMANŢĂ
ACTE NECESARE:
a) Cererea elevului
b) Copie xerox după diploma obţinută
c) Dosar cu şină
2. BURSELE DE MERIT
a) Cererea elevului
b) Copie xerox după diploma obţinută
c) Dosar cu şină
3. BURSELE DE STUDIU
Bursele de studiu se acordă la cerere, iar dosarul trebuie să conţină:
- cerere
- copia actului de identitate al elevului
- copii xerox certificate de naştere sau acte de identitate, după caz, ale celorlalţi membri
ai familiei;
- acte doveditoare în original privind veniturile cu caracter permanent ale membrilor
familiei pe ultimele trei luni anterioare depunerii dosarului ( IUNIE, IULIE şi AUGUST
2012) inclusiv alocaţia suplimentară pentru copii;

Bursele de studiu vor fi revizuite semestrial, în funcţie de modificările
intervenite in veniturile familiei şi situaţia şcolară a elevilor big grin

3 răspunsuri:
| LivingLouder a răspuns:

Pai fiecare scoala are criteriile diferite ex: trebuie sa ai media 10, trebuie sa participi si sa ai rezultate la olimpiade etc.

| blaablaablaaa a răspuns:

Buna seara, citeste aici: http://media.lit.uaic.ro/? page_id=87
Sunt mai multe tipuri de categorii pentru bursele sociale.