| Buii a întrebat:

Cu un inceput de 40 de mii de euro, imi pot deschide o cafenea in Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cam mic bugetu pentru o cafenea adevarata. Numa spagile + autorizatiile de functionare cred ca reprezinta 25% din bugetu asta. Cheltuielile cu chiria, salariile si intretinerea unei cafenele modeste se ridica macar la 200-300 de milioane lunar (banuiesc ca in bugetul tau se incadreaza si prima luna de functionare, nu doar amenajarea). Costa mult si marfa...
Chiria de exemplu, la spatiile comerciale, e undeva la 16-18 euro/m2 si asta in zonele limitrofe (gen Bulevardu Metalurgiei). In centru e de 3-4 ori mai mare. Clientii cu bani (printii de Dorobanti si pitipoancele lor) se duc in centru nu in periferie, in periferie mai vine frizeru sa bea o bere si 2-3 pensionari.
Am o cunostiinta care a investit 200.000 de euro ca sa-si deschida o cafenea adevarata in centru. Costa aparatele, costa mobila (daca vrei scaune de piele si mese zdravene), costa sa zugravesti, sa montezi toata instalatia electrica, etc. In general amenajarea e cea mai costisitoare.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi avut acesti bani, daca, evident ca da.

| Teardrop a răspuns:

Holy ***, cum naiba să nu poți?!

| Madayna a răspuns:

Da

| QweRty777 a răspuns:

Evident

| rasalas9 a răspuns:

Ai grija cum gestionezi banii!