| PrinceOf a întrebat:

Cum pot face bani daca am doar 12 ani? Imi trebuie urgent.

23 răspunsuri:
| August99 a răspuns:

Te mai uiti prin casa ce nu iti trebuie din lucruri si le vinzi la amanet

| Ycu a răspuns:

Faci o aroganta, si le ceri parintilor.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://boomz.cabanova.com/cum-fac-bani-simplu.html
Trebuie sa iti faci cont la ei...este foarte bun, vei fi multumit

Sper sa te ajute

| DeeaVonP a răspuns:

Bunicii iti dau mai mult, roaga-i pe ai tai sa te duca sa stai un weekend si muncesti prin gradina pe acolo si iti dau bani sau la nasii, rude...Sau ce mare inginerie sa strangi, cand te duci la colindat sau alte chestii... Funda?

| LauraEU a răspuns:

Poi din alocatie ar trebui sa primesti o parte si tuwinking Si cand te trimit parintii la magazin du-te si daca iti ramane rest spune-le sa ti-l lase tie ca te-ai dus la magazin :p

| vreaumult a răspuns:

Salut! Te inteleg si eu vreau laptop si inca strang bani. Inva-ta trucuri cu cartii sau ceva din astea si fa pariuri cu colegii, prietenii tai pe 1, 2 sau 5 sau 10lei strangei pe toti. La scoala cand iti da bani de buzunar, mananca mai mult acasa sa nu-ti mai fie foame la scoala si spune-le parintilor ca i-ai cheltuit. Du-te la tara date pe langa bunici cateva ore si dupa fa pe suparatu ca vrei si tu ceva si ii strangi de mult si ii spui asa : ''Bunicule ma ajuti si pe mine cu putini bani am si eu nevoie sa-mi iau laptop'' sau ce vrei tu sa-ti iei.
Sau, spune-i mamei sau tatalui tau ca ai nevoie de 2lei pentru nu stiu ce ca si-au luat toti prieteni tai si tu nu ai bani si fa din 2 in 2 zile asa ca in fiecare zi ii bagi la faliment.
Sau daca ai niste boxe vechi, haine nu stiu ce un playstation ceva care nu-ti mai foloseste un cd cu un joc sau un stic, si pune-l pe un site. Nu am raspuns pentru funda am raspuns pentru ca te inteleg as vrea sa-mi spui daca te-am ajutat!

| alialinu75 a răspuns:

Poti sa faci bratarile prieteniei sunt usor de facut si simplu si le poti vinde prietenilor.

| PrinceOf explică:

1.Eu stau in Bucuresti 2.Nu mai suntem in anii 80-90...Si nu am 8 ani. Daca locuiesti aici sti cum e...

| Azµre a răspuns (pentru PrinceOf):

Păi și strânge bani, o lună două, rabzi nu ieși în oraș, numai cheltuii banii de buzunar și ai strâns. Acum depinde și ce vrei să-ți iei.

| Synasy a răspuns:

Fa curatenie sau ceva treburi prin casa si cerele parintilor rasplatewinking

| PrinceOf explică (pentru Synasy):

Parintii oricum imi da bani.Dar eu vreau sa strang sa imi cumpar ceva...

| Synasy a răspuns (pentru PrinceOf):

Pune-i deoparte, ce mare chestie happy

| PrinceOf explică (pentru Synasy):

Sunt si eu copil...mai ies pe afara mai iau un suc, o prajitura ...mai cheltui si eu ca orice copil.

| Azµre a răspuns (pentru PrinceOf):

Păi și dacă părinții îți dau bani, de ce nu îi strângi pe ăia!

| Synasy a răspuns (pentru PrinceOf):

Pune-i undeva intr-un plic, in spatele cartilor sa uiti pentru moment ca ii ai iar tu poti sa iti pastrezi cativa lei si pentru tine

| Walhalla a răspuns (pentru PrinceOf):

Poi tu vrei sa ai si slanina pe masa si porcul in cotet...Va trebui sa renunti la ceva.Eu sunt clasa a 12-a si nu cheltui decat ceea ce e strict necesar.Asta pentru ca de mic neavand toate la nas, m-am invatat sa pun deoparte numai pentru ceea ce e neaparat nevoie.Ar trebui sa incerci si tu sa te abtii putin.Eu pana la 18 ani nu primeam alocatia de la parinti si tot ma descurcam.Nevoia te va invata, mai devreme sau mai curand, fi sigur de asta...

| CataC a răspuns (pentru PrinceOf):

Tocmai pentru ca esti copil nu poti face bani. Nu poti fi angajat legal, nu stiu cine s-ar incurca la negru.
Banii se fac muncind, oferind ceva la schimb. Ce poti tu sa oferi la 12 ani?
Pune mana si invata, si te poti angaja ceva bine platit cand te faci mare.
Bafta

| Enake a răspuns:

Incearca sa iti ajuti parintii in treburile casnice, daca parintii iti dau bani (de ex 10 lei, pune 5 deoparte si 5 ii iei afara, sau pune cati vrei deoparte, ai inteles ideea), eu fac ceva, strang maruntei (5 bani, 10 bani etc.) si cand se strang ceva (de obicei la luna) ii schimb la un magazin in bacnote, si de obicei iau de la 65 lei cam pana pe la 80-85 lei.Mult noroc, funda?happy

| gabidagau a răspuns:

Daca stii sa canti al un instument mergi si canti

| Dragos_Don_1992 a răspuns:

De fiecare datda cand primesti bani de la parinti o parte pune-o de-o parte sau ia-ti o pusculita dinaceia care trebuie sparta pentru a putea ajunge la economi o spargi abia dupa ce o umpli

| cosminnn12 a răspuns:

Cum sa faceti bani de acasa, gasiti aici http://www.onbusiness.net76.net/

| Romaniaaaaa a răspuns:

Hmmm eu am 13 ani si am si eu aceeasi problema, desii nu prea ai ce face la 12 ani, eu ma rog de parinti, si imi stang singura banii, mereu cand ma duc la magazin, fac ceva sau chestii de genu asta parintii imi dau cate un leu cate 2 si ei se aduna daca ii pastrez, si cand fac suma dorita imi cumpar ce vreau, in 2 saptamani am facut 800 de mi (in bani vechi) si mi-am luat o placa de par, bineinteles ca si parintii m-au ajutat, asa poti face si tu stangi bani, nu trebuie sa iei neapparat multi bani si oti la gramada ii strangi, cand ajungi la suma dorita faci ce doresti tu cu ei, eu imi mai ajutam si vecinii din cand in cand, avand numai ciutani pe strada si nu era nimeni acasa eu eram bona lor si asa ma scoteam cu 100 de mii(tot bani vechi, a si depinde si cui ii faci munca ), sper sa-ti fie de folos cea ce ti-am zis