| j1NNNx a întrebat:

Cum sta treaba cu curieratul? adica. un curier parcurge 200km si cere doar 20 lei, iasa pe - din start. nu am inteles niciodata

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu ai ce sa intelegi, tarifele sunt stabilite de compania de curierat, in functie de distanta, de accesibilitate si de urgenta livrarii.
Normal ca sunt puncte de colectare la nivel de judet, si curierii se intalnesc la marginea judetului si isi predau pachetele. Binenteles cand sunt zeci, sau sute de pachete pentru judetul respectiv, percepandu-se taxa fixa de 10-20 sau 25 de lei de pachet. Se mai percepe si o taxa in functie de greutatea pachetului, pana la 500gr este o taxa, pana la 2kg alta taxa si asa mai departe.
ca sa intelegi curierul asta nu s-a dus la 160km sa-ti aduca tie pachetul, ci curierul de la 160 km a colectat pachetul de la firma care ti l-a trimis si l-a dus pana la marginea judetului respectiv unde es-a intalnit cu curierul din judetul invecinat unde i-a dat pachetul...si asa din mana in mana, ajunge in judetul tau, unde curierul ti-l aduce acasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te crezi atat de VIP incat iti transport doar tie coletul? Ai vazut vreodata o masina a unui curier cum arata? Unii au si peste 200 pachete pe zi de livrat

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

El lucreaza pentru cineva nu? Uite raspunsul ^_^

| OldSoul a răspuns:

Da, dar acei km nu ii parcurge pentru un singur colet.
Daca el duce o duba plina de colete, si incaseaza 20 de lei pentru fiecare colet vei vedea ca deja iese cu un profit considerabil.
Asta e distana mare de parcurs, acum livrarea catre tine este facuta de cei ce se ocupa cu livrarea pe acea zona, astfel spus nu livrea niciodata doar coletul tau, pe langa coletul tau mai livrea si altele astfel per total merita acest efort.

| j1NNNx explică (pentru OldSoul):

Vine doar pentru mine cu un telefon de la eMAG. imi cere 15 lei si face ~160km

| OldSoul a răspuns (pentru j1NNNx):

Nu, nu parcurge acea distanta doar pentru tine.
In oras la tine curierul are sediu(depozit), in orasul din care e preluat coletul exista alt sediu, distanta dintre sedii este parcursa cu un camion pentru a putea transporta o mai mare cantitate de colete cu un cost redus, odata ajuns in sediul orasului tau toate coletele intra in depozit, mai apoi incepe livrarea lor, toate coletele sunt scanate si cele care ajung intr-o anume zona sunt preluate de un anume "curier" (angajat) care se ocupa cu livrarile din zona ta.
Uite, de exemplu sunt unele orase/comune in care curierul nu are acoperire iar acolo se taxeaza suplimentar km parcursi in afara ariei curierului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru j1NNNx):

Am scris mai sus. daca stai intr-un sat si nu este pe traseul curierului, atunci mai platesti ceva in plus. Daca esti pe traseu, nu mai platesti. Si nu, nu vine special numai pentru tine. este ca si trenul de persoane Bucuresti-Craiova si fiecare coboara unde vrea. Asa si curierul, vine incarcat cu colete si le distribuie pe traseu.
Daca o persoana din tren nu locuieste in Craiova ci intr-o comuna, nu poate merge trenul sa-l duca pana la poarta ci ia un microbuz si plateste. Asa si coletul tau. Coboara la Craiova si de acolo ia alta masina pana la tine dar platesti. Asta in caz ca comuna ta nu se afla pe traseu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cere curierul nimic. Curierul este soferul.El are un salar fix.
Hai sa iti fac un model de comanda prin curier ca sa intelegi.

Tu locuiesti in Craiova si comanzi de la eMAG un telefon prin curier. Emag. Emag specifica de la ce firma iei tu telefonul atunci cand comanzi, de exemplu de la Flanco. Emag suna la Flanco Craiova si iti trimite Flanco Craiova telefonul. Emag e doar un magazin on line din care are procentul ei de castig.
Fancurier de exemplu are o ruta bine stabilita. Bucuresti-Craiova-Timisoara sa zicem. Daca locuiesti in sat/comuna atunci inseamna ca se fac kilometri exteriori(adica se abate de la ruta binestabilita) si vei plati in plus 10-12 lei. Daca curierul de la Bucuresti in cazul nostru, are un colet urgenta si nu poate sa se abata de la traseu, atunci de la Urgent Curier Craiova va veni alta masina, uneoriparticulare ca sa iti dea acel colet. Binainteles ca platesti si suma de kilometri exteriori.
Ai intrebat daca un curier parcurge 200 de km si cere 20 de lei. N cere soferul nimic. El are salar fix. Cere firma de curierat in functie de marimea coletului, greutate si valoare.
http://www.fancourier.ro/tools/estimare-cost-livrare/
Acolo poti calcula singur cheltuielile de livrare prin FanCurier.