| redjhon69 a întrebat:

Dacă îmi fac un cont bancar îl pot folosi în aceeași zi? Aș fi foarte recunoscător dacă ați răspunde.Dau fundă.Aș dori răspunsuri concrete. Mulțumesc anticipat...

Răspuns Câştigător
| pilaf a răspuns:

Contul se poate folosi imediat ce a fost deschis (când ți se comunică faptul că este funcțional). La cele mai multe bănci, acest lucru se întâmplă în câteva minute.

Cu cardul atașat contului e altceva, îl primești de obicei în 5 zile lucrătoare.

Chestia cu contul este că dacă retragi bani de la ghișeul băncii (fără card), te costă mai mult decât dacă scoți de la bancomat. Deasemeni, nu poți plăti online sau la magazine până când nu primești cardul atașat contului.

Dar, în concluzie, contul poate fi folosit imediat ce ți-a fost confirmată deschiderea lui.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imediat ce contul a fost deschis acesta se poate folosi pentru plati sau incasari.

| Eastwood a răspuns:

Da, se poate folosi!

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Da.

| Postica_Andrei_1997 a răspuns:

Da in marea majoritate a cazurilor poti incepe utilizarea contului in aceeasi zi