| anonim_4396 a întrebat:

Daca investesc 100 000euro intr-o afacere cu servere jocuri si firma de host ce sanse am sa reusesc?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum iti faci planul de afaceri, cum iti promovezi afacerea, cat de profesionisti sunt angajatii samd.

| johnnny123 a răspuns:

1. Chiar dispui de 100.000 de euro sau intrebi doar ca sa te afli in treaba?

2. Cat de bine cunosti domeniul IT, in special industria hostingului?

3. Cat de multa experienta de business ai?

4. Cati oameni din domeniu cunosti?

Nici o suma investita nu iti garanteaza vreun succes. Succesul depinde de foarte multi factori: investitie, experienta, contacte, noroc, viziune, strategie, perseverenta.

O investitie trebuie gandita pana in cele mai mici detalii, incepand cu ceea ce se numeste o analiza SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats).

Abordarea de genul "daca investesc 100k am sanse sa reusesc" este o copilarie.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu as aborda putin diferit problema.

Daca ai 100. 000E si vrei sa ii investesti in servere de jocuri si firma de host, cel mai corect ar fi sa gasesti o firma de asa ceva si sa investesti in ea, devenind partener. Ceva de genul 30%, dar contractul de imprumut se face in asa fel incat sa poti sa ai majoritatea sau dreptul de veto.

Asta se discuta cu un avocat.

E oricum gresit, consider eu, sa incepi sa te apuci sa iei calculatoare, sa faci investitia si apoi sa cauti eventual clienti.

Business-ul se face cand ai clienti deja. Si intrand intr-o firma ii cumperi. Banii avandu-i tu decizice face firma.

| Dismally a răspuns:

Ce sa reusesti? Sa faci o firma vei reusi, daca va avea succes sau nu asta este alta poveste.