| AleixD a întrebat:

Daca patroana unui local ar dori sa ma angajeze ca ospatar sezonier insa am numai 14 cum se poate proceda ca sa muncesc legal? Din cate stiu eu cu acordul parintilor insa nu sunt sigur. Imi >spuneti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te angajeaza nimeni legal de la 14 ani, fapta ar constitui infractiune pentru angajator.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."
„ART. 265. (1) Încadrarea în muncă a unui minor cu nerespectarea condiţiilor legale de vârstă sau folosirea acestuia pentru prestarea unor activităţi cu încălcarea prevederilor legale referitoare la regimul de muncă al minorilor constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

| AleixD explică (pentru Ioandelasal):

Si lucrand ca sezonier nu ti se face carte de munca, nu ti se plateste nimic la CNAS, FINANTE, ETC. zic eu ca nu se controleaza si care este posibilitatea de a veni un control si din cate stiu se poate lucra cu acordul parintilor insa numa 4 ore.nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AleixD):

Nu se poate lucra, nici macar ca zilier si acestora li se tine evidenta intr-un registru. Cu acordul parintilor se poate lucra doar de la 15 ani, asa cum prevede Codul muncii, ti-am citat prevederile.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se poate legal la 14 ani... si cine ar angaja un ospatar la 14 ani?