| supremxxxoxo a întrebat:

Daca topesti aur de 14 de 18 sau 24, amestecatura si faci dupa tu o forma acel aur cum va fi in ochi la un analizator, de ex unu la amanet, ce valoare mai are! FUNDA VOT

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai cantitati mari, atunci poate va acoperi costul analizelor, iar daca nu, atunci poate sa-ti ofera pretul la cupru sau alama. Si asta doar daca este interesat.

| CuriousStuff a răspuns:

In primul rand ca sa topesti aur iti trebuie echipamente foarte puternice. In al doilea rand, daca ai face prostia asta, avand in vedere ca aurul nu mai e pur de 24k probabil o sa-ti dea pretul cel mai mic. Sau si mai probabil pentru ca nu o sa-l poti stanta nu o sa valoreze nimic. Nu stiu daca exista experti asa de priceputi sa-ti zica "da, asta chiar e aur chiar daca nu are niciun numar de identificare pe el.

| Clorox a răspuns:

Va fi cam asa:
Mama ta iti ia un Iphone 6 dar replica, tinand cont ca este aproape gratis, tot mama ta ii ia fratelui tau Iphone 6 care este scump si original!
Chiar daca ambele sunt Iphone6, poti face diferenta, degeaba este mai ieftin daca nu este bun! Sper ca te ai prins de idee!
Asa si cu aurul!

| supremxxxoxo explică:

Mi-au placut raspunsurile voastre, asa ca mi-e greu sa dau funda, o sa dau la primul raspuns corect de la voi 3, pai si cum as putea sa vad cate karate are aurul ca sa fie topit doar ala din acea categorie 18, 14.Si daca ai hmm 2-10 kg si fac forme cine si daca ar cumpara!?

| supremxxxoxo explică:

Vreau sa dau funda lui Bula sau Ent3! Care raspunde primul cu Ok i-o dau!

| supremxxxoxo explică:

Reformulez oricare dintre CuriousStuf, Bula sau Ent3 raspune primul cu ok dau funda!