| Pixxie00 a întrebat:

De cand eram mica am vrut sa merg la facultate in strainatate (cel mai mult as vrea in Spania, Anglia sau USA). iar acum ca sunt a 9a la liceu imi este foarte frica pentru viitorul meu. am intrat la un liceu destul de bun. nu cel mai bun, dar este destul de bun. si vreau sa stiu ce trebuie sa fac mai exact pe parcursul liceului ca sa pot ca sa pot castiga bursa sa pot pleca in Anglia fara suportul parintilor. stie cineva?

Răspuns Câştigător
| Castorul a răspuns:

Ca actual student in Anglia iti pot spune ca nu e chiar asa de greu sa pleci in strainatate. Mai greu e sa nu depinzi deloc de suportul parintilor, dar sunt cateva metode ca sa reduci mult costurile.
Acum ca esti la liceu, principala ta preocupare ar trebui sa fie diplomele pentru activitati extra scolare, ceva care sa dovedeasca interesul tau in domeniul pe care vrei sa-l urmezi la facultate: olimpiade, concursuri, voluntariat, diplome de participare, calificari, atestate, orice bucata de hartie stampilata care dovedeste ca ai participat la ceva oarecum legat de domeniul ce te intereseaza te va ajuta enorm. Asta si desigur, note relativ bune (medii de la 8 in sus ar fi ideale, dar se poate si de mai jos)
Multa bafta. Daca mai ai intrebari, da un mesaj si te ajut daca pot happy