| anonim_4396 a întrebat:

De ce acte am nevoie pentru a deschide o firma

Răspuns Câştigător
| videoblog a răspuns:

Te poti documenta usor in privinta asta pe www.onrc.ro sau pe forumuri de conta ca http://www.contacafe.ro/

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am dat recent un raspuns pe TPU referitor la aceasta problema. La adresa de mai jos ai cateva raspunsuri care contin si un link catre o pagina care iti spune care sunt pasii de urmat pentru a putea deschide o firma...
http://www.TPU.ro/afaceri-financiar/unde-se-deschide-o-firma.html

cristian
| cristian a răspuns:

Multi se si grabesc sa le inchida si tu vrei sa te lamuresti pe propria piele.Iti trebuie un act de curaj pentru inceput si un dram de noroc.
Multa bafta la afaceri si sa ne mai scrii.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Depinde ce fel de firma doresti sa iti deschizi.
Din cate stiu eu de la orele de economie trebuie neaparat sa cunosti cardul legal L.31/1990 si L.507/2002
Daca doresti sa iti deschizi o asociatie familiala ai nevoie de la primarie de un certificat de producator. Daca forma de organizare pe care doresti sa o adopti este de persoana fizica...procedezi la fel... certificat de producator de la primarie.Dar...aceste doua forme de organizarer nu au statut juridic(facturi, viramente)
Daca doresti sa iti deschizi o societate comerciala pe actiuni ai nevoie de mai multe autorizatii.In primul rand mergi la registrul comertului sa iti inregistrezi firma.Pe urma ai nevoie de autorizatii de producator, mediu, pompieri, electica.

| silvershark a răspuns:

Aici informatiile complete:
http://www.somara.ro/index.php/firma