| Kindly a întrebat:

De ce acte este nevoie pentru restructurarea unei case vechi, si cand ma refer la restructurare, vreau sa zic ridicarea unui nou etaj si adaugarea unor noi elemente structurale de exemplu: o alta camera, alte usi, ferestre. Dar daca se doreste crearea unui spatiu comercial : camere inchiriate turistilor sau restaurant pe respectiva fundatie? Mentionez ca acea casa a fost construita in 1960. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Alexia26 a răspuns:

Autorizatia de constructie, se elibeareaza pe baza unui certificat de urbanism. In certificat, se mentioneaza, toate avizele, de care ai nevoie pentru obtinerea autorizatiei. Aici intra proiectul, pe care-l face un proiectant, dar sa aiba stampila si semnatura unui arhitect. Avize de la EON, mediu, ROMTELECOM, expertize.

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Primul pas : Trebuie sa cauti un proiectant sa-ti faca din nou schita casei si s-o legalizeze.
Apoi ceri de la primarie autorizatie de constructie.
Acum poti face casa dar pentru restaurant, când casa va fi gata mergi iarasi la primarie si declari ce vrei cred ca cu un impozit se rezolva tot, nu sunt sigur dar asa cred! Succes!

| Ioan_Hrisca_1955 a răspuns:

Proiect autorizatie de constructie