| TruLove a întrebat:

De mic copil am strabism la ochiul stang(port ochelari permanent), daca inchid ochiul drept nu vad decat foarte putin cu cel stang, ce ma intereseaza pe mine este asa : Vreau ca de anul viitor sa incep o postliceala de asistent general, pot lucra intr-un spital daca am strabism? As dori raspunsuri sigure fiindca nu doresc sa platesc o scoala degeaba.

1 răspuns:
| MultiCore a răspuns:

Eu cred că suferi de sindromul ochiului leneș (ambliopie). Ar fi recomandat să consulți un medic pentru a nu pierde total vederea la acel ochi. În ceea ce privește postliceala, nu cred că există restricții pentru handicapul tău.