| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am si eu o nelamurire. Am vrut sa ma angajez vara asta si am facut-o, sunt acolo de pe 8(luna asta) si vreau sa plec deoarece programul e foarte aiurea si ma termina. nu mi-au facut contract, nu inteleg de ce(practic..lucrez la negru) pentru ca ceilalti au, am inteles ca l-au facut dupa cateva zile dupa ce s-au angajat. dar la mine a trecut o gramada laughing intrebarea e.e posibil sa nu-mi dea banii ca nu stau pana la salariu? eu ii vreau pe cei pentru care am muncit. happy

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Intreaba-ti colegii cum se face plata salariului: intr-o singura transa odata pe luna sau in doua transe de doua ori pe luna. Daca se plateste toata suma o singura data /luna, ramai pana se face plata. Daca se plateste in doua transe, prin plecarea ta, exista riscul sa ramai fara o parte din salariu.

| darrio2007 a răspuns:

Banuiesc ca salariul minim pe economie impozabil.Trebuia sa ii spui sa iti faca contract.Stai si tu pana la salariu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De dat i ti va da banii, dar nu pe toti intrucit nu ai stat o lună intreagă, daca m ai rezisti pină pe 8 atunci ai fix o lună, trebuie sa vorbesti tu cu angajatorul. Ce varsta ai? Si in ce domeniu lucrezi?

| Lioana a răspuns:

Daca te angajezi fara contract, totul depinde de angajator. Nu-l poti obliga sa te plateasca dar il poti reclama ca nu ti-a facut contract.
Se cam practica angajarea fara contract de munca, cel putin la inceput. Pe cei pe care angajatorul ii considera mai competenti si nu vrea sa-i piarda le face repede contract, pe ceilalti ii tine in asteptare cat de mult se poate.
Daca nu mai vrei sa stai, discuta cu angajatorul si vezi daca iti da banii pentru cat ai lucrat. Esti la mana lui. Daca e intelegator ti-ai rezolvat problema. Daca nu... vezi ce zice!

| Scorpiel a răspuns:

Daca nu ai semnat nici un contract cu angajatorul e posibil orice, sa nu iti mai vezi banii deloc, sa vezi doar o parte din ei asta indiferent daca stai la munca pana la salar sau nu... Data viitoare incearca sa te angajezi cu contract, chiar daca e salariul mai mic ai parte si de asigurari.