| Vectra1 a întrebat:

Hei, TPU! Am 16 ani si am nevoie de bani... Cum as putea sa fac rost? M-am gandit sa bag la pariuri 30 de lei ( doar atat am momentan) pe o cota de 2. sau mai mare. Alte sugestii mai aveti? Dau funda

Răspuns Câştigător
| pisceslifE a răspuns:

Buna! Eu consider ca pariurile nu sunt un mod prin care poti "face bani".Tot ce faci e sa te lasi ghidat de noroc(numit de altii si "destin", ceea ce este complet incorect dupa parerea mea). Apreciez independenta pe care vrei sa o adopti la numai 16 ani.In Romania te poti angaja doar daca ai peste 18 ani, dar tu poti sa apelezi la "treburi marunte" (de exemplu poti sa ii ajuti pe vecini sau pe orice alte persoane care aduc aproape zilnic la cunostinta faptul ca au nevoie de ajutor fie cu plimbatul cainelui, fie cu baby-sittingul sau vopsitul gardului etc.). Daca totusi iti doresti sa nu muncesti atat de mult si doar sa iti primesti leafa ai putea sa imparti monstre de mancare prin hipermarketuri.De asemenea, daca ai un talent aparte(de exemplu pictura pe sticla) ai putea sa iti vinzi arta(mereu se gasesc cumparatori, mai alez daca ceea ce creezi este placut vizual).ai putea recurge si la originalul stand cu limonada...de ce nu? Sper ca te-am ajutat! Succes in viatawinking

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi sa lucrezi undeva pe timpul verii si poti castiga cinstit cateva mii de lei.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bula):

Nu il angajeaza nimeni la vârsta lui. După 18 ani da.

| noone33 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Din cate stiu te pozi angaja de la 16 ani. Gen la un supermarket. Pui marfa pe raft si chestii de genu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru noone33):

Atunci este ok, sa caute la supermarketuri loc de muncă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pariurile nu sunt solutia, investesti banii aiurea, si tot te plîngi ca nu ai bani, singura unica solutie este sa le ceri părintilor, ei te pot ajuta, dar de cîti bani ai nevoie?

| nene14 a răspuns:

Ai varsta legala sa lucrezi cu jumatate de norma...si poti lucra si legal...ideea e ca nu poti lucra cu norma intreaga Poti sa te angajezi ospatar si sa mergi la nunti de exemplu pentru restaurantul la care te-ai angajat