| Galeon a întrebat:

Hei TPU, m-am hotarat sa imi deschid un magazin online prin intermediul shopmania si am nevoie de putin ajutor. Magazinul e facut dar pana sa incep sa vand as vrea sa stiu daca trebuie neaparat sa emit bon/factura si sa aplic tva. Daca as cumpara cu 30 de ron un tricou si l-as vinde cu 40 ar trebui sa includ in cei 10 lei adaugati si tva iar cu coletul sa trimit si o factura sau bon sau pot vinde si fara factura si tva?

Răspuns Câştigător
| Chinezw a răspuns:

Atata timp cat nu esti inregistrat la Casa Comertului ( nu esti platitor de taxe / impozite ) nu e nevoie.
" se numeste negot sau pursisimplu faci specula ( ei dintr'un loc mai eftin si dai mai scump, cine se inteaba bine )

| Galeon explică (pentru Chinezw):

Ideea ar fi sa personalizez tricouri happy deci practic as interveni asupra produsului, totusi asta nu schimba cu nimic situatia si este legal nu?

| Chinezw a răspuns (pentru Galeon):

Este legal. pentru ca tu "ai magazin virtual " - tu ce faci este cv gen : pui anunt pe OLX sau TOCMAI si vinzi un produs ca e nou sau folosit.
si pentru 1leu cat castigi in plus la un tricou nu vad un prejudiciu. maine daca tu vrei inchizi contul sau nu mai postezi.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal ar trebui sa emiti bon si sa iti platesti taxele la stat

| Brotacelul a răspuns:

Ca si platforma pentru magazin online eu personal ti-as recomanda www.ucoz.ro - iti ofera mult mai multe optiuni pe partea asta.

| DjSheepyOfficial a răspuns:

Atata timp cat nu esti inregistrat la Casa Comertului nu platesti impozite nu e nevoie.