Întrebare recomandată | Mistreanu_Alex_1994 a întrebat:

Pentru programul apicol 2014-2020, care este suma care poate fi accesata (minim-maxim) si cati stupi sunt necesari (min.-max.) pentru accesarea proiectului avand terenul achizitionat?

Răspuns Câştigător
| MozZatY a răspuns:

Prin bugetul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, alocat pentru PNA 2014 – 2016, este de 44.545.756,82 lei. Din această sumă pentru anul 2014 sunt alocaţi 14.852.830,10 lei, pentru 2015 – 14.855.585,69 lei, iar pentru 2016 – 14.837.341,02 lei. Comisia Europeană participă la finanţarea acţiunilor din Programul apicol cu 50% din cheltuielile efectuate de România pentru fiecare acţiune accesată, excluzând TVA.

Practic, oricat vrei sa investeti, ei vor pune inca atat, important e sa ai un plan de proiect bine pus la punct. Nu am gasit nicaieri sa specifice cati stupi sunt necesari. Cred ca in functie de cat vrei sa investesti, te orientezi apoi happy