| stefstefansteff123 a întrebat:

Sall TPU, am o intrebare: cine face toata ideea filmului? (cine face povestea si cati bani castiga?)

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se numeste scenarist(un tip special de scriitor specializat in comunicare audiovizuala). Vezi ce presupune ocupatia de scenarist (in caz ca reuseste sa se angajeze!):http://www.go.ise.ro/povol/141.htm
In cazul in care este liber profesionist, face bani numai daca reuseste sa-si vanda scenariul unui producator.

| darrio2007 a răspuns:

Scenaristul.Banii ii castiga in functie de cat iese de bun filmul.

| վፀiፀፀ a răspuns:

Responsabilitatile creeri unui film sunt impartite si fiecare contribuitor primeste o anumita suma de bani in functie de bugetul filmului si de succesul acestuia. Spre exemplu: scenaristul se ocupa cu scenariul, cu replicile actorilor si actiunea( el o scrie ). regizorul se ocupa de partea vizuala, el transpune actiunea scenaristului in fapte si le face sa arate cat mai bine, adica ii indruma pe actori. Partea audio, adica linia melodica a filmului este redata de alt cineva. In concluzie, in spatele unui film este o intreaga echipa inclusiv cei ce se ocupa de make-up, dress-up, de partea decorativa. etc.