| Condrat_Alexandru_1996 a întrebat:

Sunt intr-o mare problema si am nevoie de parerile voastre
Vara trecuta am muncit ca ospatar insa eu nu am semnat nici un contract am intrat in somaj un asa zis somaj pe timp de iarna in care patronul imi dadea jumatate din salar din buzunarul lui si acum cand a inceput sezonul nu mam mai dus si a zis sa ii dau banii innapoi sau daca nu ma vada in judecata.
Intrebarea mea este daca imi poate face ceva sau daca pot sa il acuz de ceva

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista posibilitatea sa te dea in judecata, sa solicite restituirea banilor de pe perioada cat n-ai lucrat, dobanzi la acestia si chiar cheltuieli de judecata, daca are probe in acest sens, dar nu cred ca o va face. Risca sa fie amendat, pentru ca nu a incheiat contract individual de munca, respectiv pentru munca la negru si cred ca amenda o sa fie mai mare decat suma platita. Cum cred ca n-ai fost singurul in aceasta situatie poate fi amendat de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana primita la lucru fara contract.

| Condrat_Alexandru_1996 explică (pentru Ioandelasal):

El zice ca are dovada foile cu care mi-a bagat bani in cont este in jur de 1800 de lei intr-un fel o nimica toata pentru el

| Ioandelasal a răspuns (pentru Condrat_Alexandru_1996):

Ramane atunci la latitudinea lui, daca te da in judecata sau nu, riscand acuzatia de care ti-am spus in primul raspuns.