| canazar94 a întrebat:

Salut,am facut un cont de conomii la o banca,nu dau nume,incepe cu R va dati voi seama, contul e pe 5 ani sa bag bani si sa nu pot sa ii scot decat dupa 5 ani, credeti ca e o idee rea? risc ceva sau e ok?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un oarecare risc exista, daca s-ar deprecia moneda depozitului.
In rest nu exista risc, depozitele de pana la 100.000 euro sau in echivalent sunt garantate de Fondul de Garantare a Depozitelor în Sistemul Bancar.

| canazar94 explică (pentru Ioandelasal):

Adica sa scada valoarea banilor, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru canazar94):

Sa scada valoarea monedei in care ai constituit depozitul, respectiv lei, euro, dolari, etc.

| TheM4A1 a răspuns:

Un oarecare risc exista, daca s-ar deprecia moneda depozitului
Depinde in ce ai bani Euro sau Dolari, cu timpul poata sa scada