| RM94 a întrebat:

Daca lucrez in strainatate cu contract legal si am domiciliul in Romania, o sa imi opreasca taxe in tara in care lucrez, sau in Romania? De exemplu pentru asigurarea de sanatate (medic de familie) din Romania o sa imi opresca automat taxa, sau trebuie sa o platesc personal?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxele le platesti in tara unde primesti salariul si acolo esti asigurat de sanatate, asigurare valabila si in Romania, daca lucrezi in UE.
In Romania te poti asigura de sanatate incheind un contract de asigurare cu casa de sanatate de la domiciliul tau.

| cristimihailov a răspuns:

Banii se impoziteaza in tara in care obtii venitul. In Romania nu ai ce sa platesti atata vreme cat nu obtii venit declarat in Romania.

Insa tine cont ca exista anumite limitari precum: daca esti femeie si nu esti inregistrata cel putin un an in sistem nu vei putea primi indemnizatia de crestere a copilului la valoarea dorita, si alte chestii de genul acesta de finete, gen pensie, etc.

| Xpressurself a răspuns:

Nu, iti vor opri doar in tara in care lucrezi dupa sistemul lor. dar nu uita sa iti platesti pensia in Romania ca trece repede vremea si banii se duc pe prostii. ai face bine sa asculti.

| Xpressurself a răspuns:

Intrebi angajatorul ce si cum, nu aici. difera de la tara la tara.

| Ohaithar a răspuns:

Depinde unde vrei să lucrezi. În Marea Britanie taxele se percep pe salariul tău după ce îți iei National Insurance Number indiferent dacă lucrezi pentru firma ta din România sau nu. Cât despre asigurare medicală pentru muncă, depinde din nou de unde ești. Multe țări vor avea asigurare gratuită indiferent de siituația ta financiară, atât cât locuiești în țara respectivă (se pune și chiria). Pentru anumiți angajatori însă, vor ca tu să îți faci un Card European de Sănătate din România, sau să îți faci o asigurare privată. Așa ei sunt în siguranță în caz de accident.