| SPYRYT a întrebat:

Imi poate spune cineva care stie corect si concret depre Bursa de actiuni? Cu cat mai bine explicat si mai multe informati cu atat mai mare sansa de funda!

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Buy low, sell high. Cam asta e mecanismul.
De principiu se intampla asa: ori iti faci un cont online, ori ai un reprezentant caruia ii platesti comision sa investeasca pentru tine. E foarte simplu de fapt: cumperi actiuni si vinzi actiuni. Totul e sa stii destul de bine cum fluctueaza piata de capital, ce se intampla daca scade euro, daca creste etc. Sa intelegi economia foarte bine. Se tranzactioneaza actiuni la diverse companii, aur, petrol. Cumperi cand piata(pretul) e in scadere si vinzi cand creste.
Bine, explicatiile tehnice sunt complicate. Ti-am explicat asa in mare ca unei persoane care nu a avut niciodata tangenta cu asa ceva.
In realitate, si daca tranzactionezi singur, trebuie sa stii sa interpretezi fluctuatiile pietei de capital, sa stii cand e momentul sa faci o investitie, sa stii sa interpretezi niste grafice... Oricum, foarte mare filosofie nu e.

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Pai depinde ce te intereseaza. Vrei sa lucrezi in domeniu, sau vrei sa joci la bursa?

| SPYRYT explică (pentru sofisis):

Nici una nici alta doar vreau sa inteleg mai bine despre ce e vorba (in ambele domeni)

| sofisis a răspuns (pentru SPYRYT):

Buy low, sell high. Cam asta e mecanismul.
De principiu se intampla asa: ori iti faci un cont online, ori ai un reprezentant caruia ii platesti comision sa investeasca pentru tine. E foarte simplu de fapt: cumperi actiuni si vinzi actiuni. Totul e sa stii destul de bine cum fluctueaza piata de capital, ce se intampla daca scade euro, daca creste etc. Sa intelegi economia foarte bine. Se tranzactioneaza actiuni la diverse companii, aur, petrol. Cumperi cand piata(pretul) e in scadere si vinzi cand creste.
Bine, explicatiile tehnice sunt complicate. Ti-am explicat asa in mare ca unei persoane care nu a avut niciodata tangenta cu asa ceva.
In realitate, si daca tranzactionezi singur, trebuie sa stii sa interpretezi fluctuatiile pietei de capital, sa stii cand e momentul sa faci o investitie, sa stii sa interpretezi niste grafice... Oricum, foarte mare filosofie nu e.