| upsssss a întrebat:

Salut prieteni. Am o problema. Vreau sa plec in Germania la munca. Am căutat pe net tot felul de locuri de munca in strainatate si am sunat la mii si mii de nr. de telefon. De curând am dat peste o firma care recrutează persoane...aceasta firma are sediul in Arad. Problema e ca eu sunt din alt judet, mai exact Mureș. I-am contactat telefonic si mi-au propus sa merg la ei in Arad pentru semnarea contractului si sa le dau 650 de lei pentru drumul dus-întors Germania. Ei bine, doamna cu care am vorbit a zis ca odata ce ajung in Germania acesti bani mi se returnează. Doamna a mai zis ca o sa primesc contractul si biletul pentru autocar când merg in Arad, apoi in data de 16 septembrie ar fi plecarea... Doamna a zis ca totul se legalizeaza dar problema e ca nu am încredere sa dau acesti 650 de lei înainte, si de ce trebuie sa plătesc acum si dus si întors? Cum pot sa fiu sigur ca nu o sa rămân cu contractul si cu biletul de autocar in mana dar cu banii dati? SPER CA VEDE CINEVA ACEASTA NELĂMURIRE A MEA, POATE CINEVA CARE CHIAR A AVUT DE A FACE CU ACEASTA FIRMA... VA ROG SA FITI SINCERI si DACA MA PUTETI AJUTA VA SUNT RECUNOSCATOR. VA MULTUMESC DIN SUFLET.

1 răspuns:
| Peridava a răspuns:

Numele firmei?

Este un site al consulatului german unde gasesti firmele si comentarii despre ele. Acum nu-mi amintesc numele siteului. Introdu numele pe google, eventual urmat de "pareri" sau "teapa" si vezi ce iti aduce. Nu prea cred ca se retituie banii, inca nu am auzit asa ceva.